Alpha Research Sosyolojik Araştırma Ajansı tarafından 8-15 Şubat 2021 döneminde ülke genelinden 18 yaş üstü 1007 kişinin katılımıyla yapılan araştırma sonuçlarına göre, Bulgaristan vatandaşlarının yüzde 52’si aşı olmayı düşünmüyor, yüzde 37’si tereddüt ediyor ve hızlı bir şekilde aşı olmak isteyenlerin oranı aralık ayından bu yana 14’ten yüzde 10’a düştü.

Neredeyse her iki vatandaştan biri, koronavirüs salgınının sadece insanların günlük yaşamlarının bireysel yönlerini değil, tüm yaşamlarını değiştirdiğine inanıyor.

Anket sonuçlarına göre, yüzde 17’si daha fazla teknoloji kullanmaya başladı, hanehalklarının % 14’ünün bir üyesi evden çalışmaya başladı, % 12’si salgın nedeniyle gelir kaybı olduğunu bildirdi ve hanehalklarının yüzde 4,5’inin bir üyesi öğrencilerin elektronik ortamda uzaktan eğitime geçmelerinden dolayı evde kalmak zorunda kaldı.

Anket katılan vatandaşların üçte birinden fazlası sevdikleriyle sınırlı temas, Covid-19 korkusu veya iş hayatında ve yaşam tarzındaki değişiklikler nedeniyle psikolojik ve duygusal rahatsızlıklar yaşadıklarını bildirdi.

Ankete katılanların yüzde 16’sı en yakınlarından birinin Covid-19’a yakalandığını bildirdiğine göre, ülkemizde her altı aileden biri pandemi nedeniyle doğrudan sağlık sorunlarına maruz kaldı.

Ağırlıklı olarak kırsal bölgelerde yaşayan, statüsü düşük ve sosyal ilişkileri daha az olan vatandaşların dörtte biri için pandemi önemli değişikliklere neden olmadı.

Kaynak: Kircaalihaber

Önceki Haber

Anadolu Efes, Yunan temsilcisi Olympiakos’u rahat geçti

Sonraki Haber

Kosova’daki seçimlerde 12 sandık yeniden sayılacak