Bulgaristan’ın Dışişleri Bakanlığından verilen bilgiye göre, Dışişleri Bakanlığı, Birleşik Krallık’taki Bulgaristan vatandaşlarının İkamet Programı kapsamında ikamet ve geçici ikamet izni almak için başvuru yapmalarıyla ilgili sorunlarını çözmek için çaba sarf ediyor. Bugün (15.06.2021) Dışişleri Bakanlığı Daimi Sekreteri İvan Kondov, İngiltere’nin Sofya Büyükelçisi Rob Dixon ile bir araya geldi.

Kondov, Dixon’a Bulgaristan vatandaşlarının Brexit’ten sonra ülkede ikamet etme haklarını korumak için ikamet iznine başvurma ve alma sürecinde yaşadıkları zorluklarla ilgili sorular sordu.

Kondov, koronavirüs pandemisi ve kısıtlayıcı önlemler nedeniyle birçok kişinin gerekli belgeleri sunmayı geciktirdiğini vurguladı. Bu bağlamda, Birleşik Krallık’tan İkamet Programı kapsamında ikamet izni için son başvuru tarihinin sona ereceği 30 Haziran 2021’den sonra esneklik göstermesi ve bu tarihten sonra Bulgaristan vatandaşlarının neler yapabileceğine ilişkin net kurallar belirlemesi istendi.

İngiliz kaynaklarının verdiği bilgiye göre, şimdiye kadar 301 000 Bulgaristan vatandaşı ikamet izni için başvurdu. Başvuruların 264 000’i onaylandı ve 10 104’ü, başvuru sahiplerinin ikamet edilen adresi kanıtlama şartını karşılayamadığı için reddedildi.

Dışişleri Bakanlığı ve Londra’daki Bulgaristan büyükelçiliği, konuyla ilgili olarak İngiliz makamlarıyla sürekli temas halindedir. İngiltere’den reddedilen başvurular hakkında bilgi istendi, böylece gerekirse İngiltere’deki Bulgaristan vatandaşlarına konsolosluk yardımı sağlanabilir.

Bakanlık, ikamet izni için son başvuru tarihine kadar az bir süre kaldığını göz önünde bulundurarak Bulgaristan vatandaşlarını başvuru yapmakta acele etmeye çağırıyor.

İkamet Programı kapsamında başvuru koşulları hakkında ayrıntılı bilgi Birleşik Krallık hükümetinin web sitesinde bulunabilir.

Kircaalihaber

Önceki Haber

K. Makedonya Hükümeti kısıtlamaların hafifletilmesini kabul etti

Sonraki Haber

Kosova’da 102 bin 598 kişi Kovid-19 aşısı oldu