Gallup International’ın araştırmasına göre, Bulgaristan vatandaşlarının % 51’i koronavirüs nedeniyle gelirlerinin azaldığı görülüyor. Nisan ayında yapılan araştırmadan elde edilen verilere göre, insanların % 36’sı kriz nedeniyle gelirlerinin azaldığını ve % 23’ü bunun çok yakında olacağını düşünerek yaşadığını söyledi.

Vatandaşların % 61’i yıl sonuna kadar yaşamın normalleşmesini beklerken % 35’i bunun tam tersini bekliyor.

Hükümetin koronavirüs karşıtı eylemleri onaylanmaya devam ediyor. Aynı zamanda toplumun büyük bir kısmı sağlık sorumluluğunun esasen kişisel olduğunun farkında.

Koronavirüs enfeksiyonu korkusu giderek azalmakta, ancak bu kişisel finans ve ülke ekonomisi ile ilgili endişeler pahasına oluyor. Fiziksel temaslar ve sosyal etkinliklere katılım hala bir endişe kaynağıdır. Ancak Bulgarlar yıl sonuna kadar günlük yaşamlarında normalleşme bekliyor.

Vatandaşların % 51’i, kendilerinin veya aile üyelerinden birisinin koronavirüse yakalanmasından korkuyor, hatta çok korkuyor. Vatandaşların % 48’i korkmuyor ya da hiç korkmuyor. Çok azı cevap vermekte tereddüt ediyor.

Sosyologlara göre, mart ve nisan ayları arasındaki dönemde korkular gözle görülür bir şekilde arttı, ancak nisan ayından bu yana belirgin bir şekilde düştü ve şimdi insanlar biraz kaygı duyuyor.

Bugün vatandaşların % 58’i, koronavirüs tehdidinin abartıldığına katılıyor ya da inanıyor, % 39’u bunun tam tersini düşünüyor. Diğerleri cevap vermekte tereddüt ediyor.

Bulgaristan’da olağanüstü hal ilan edilmeden önce daha fazla insan koronavirüs tehdidini abartılı buluyordu. Mart ortasında onların oranı % 72 idi. Daha sonra görünüşe göre, daha sağduyulu bir bakış açısı edinildi, ki bu hala mevcut.

Anket katılımcılarının % 72, ülkemizde koronavirüs tehdidinin kontrol altına alındığına inanıyor, ancak % 24’ü tam tersini düşünüyor. Ancak bu veriler bazı şehirlerde salgın kümeleri oluşmasından önce elde edildi. Görünüşe göre, kaygılı olanların payı önemli seviyede kalmasına rağmen, toplumda biraz rahatlama olmuştur.

Anket katılımcıların % 77’si hükümetin koronavirüs ile mücadelede başarılı bir performans gösterdiğini kabul ediyor. Bulgaristan, yetkililerin salgın ile ilgili ek bir durumsal destek alması bakımından küresel eğilimin göstergesi olmaya devam ediyor.

Aynı zamanda vatandaşların % 83’ünün oluşturduğu büyük bir çoğunluk hükümetin değil herkesin kendi sağlığından sorumlu olduğunun farkındadır.

Şimdilik vatandaşların % 64’ü sinema, tiyatro, konser ziyaretlerini sınırladıklarını ve % 55’i restoranlara, alışveriş merkezlerine ve spor etkinliklerine gitmeyi sınırlandırdıklarını söylüyor.

Vatandaşların % 54, yurt içi seyahatlerini sınırlandırdıklarını ve bir araya toplanmaktan kaçındıklarını, % 41’i ise mümkün olduğunca evlerinden dışarıya çıkmamaya çalıştıklarını söylüyor.

 

 

Kircaalihaber.com

Önceki Haber

Kosova’da Kurtuluş Günü vesilesiyle mecliste tören düzenlendi

Sonraki Haber

TBMM Başkanı Şentop: Dünya yalnızca ABD mahkemelerine saygı duymak mecburiyetinde değil

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

19 − 19 =