Bulgaristan vatandaşları 2020 yılına kadar İngiltere’ye kimlik kartı ile seyahat edebilecek

Bulgaristan Cumhuriyeti Londra Büyükelçiliği Çalışma ve Sosyal İşler Ataşesi Vasil Asenov, Bulgaristan Ulusal Radyosu’na (BNR) verdiği demeçte, “Anlaşmasız Brexit durumunda bile İngiltere’deki Bulgaristan vatandaşlarının hakları garanti altına alınacak” diye kanaat getirdi. 

Asenov, 29 Mart 2019 itibariyle İngiltere’de yaşayan Bulgaristan vatandaşlarının, özel olarak geliştirilmiş bir uygulama yoluyla ikamet izni almak için başvurmaları gerektiğini hatırlattı.

Elektronik başvuru prosedürü, biyometrik pasaporta sahip vatandaşlar için 21 Ocak 2019 tarihinden beri açıktır. Böyle bir pasaporta sahip olmayan veya sadece kimlik kartına sahip olan vatandaşlar, prosedür tüm Avrupa Birliği (AB) vatandaşları için Mart’a kadar tüm açılınca başvuru yapabilecek.

Asenov, AB ile İngiltere arasında Brexit sürecine ilişkin anlaşmaya varılmadığı takdirde Birleşik Krallık hükümetin, ülkenin gelecekteki göç sistemine ilişkin bir Beyaz Kitap yayınlayacağını belirtti.

Yeni göç mevzuatının 2021’in başlarında yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Asenov,” Şimdilik 2020’nin sonuna kadar vatandaşların kimlik kartlarıyla veya pasaportlarıyla seyahat etmeye devam edebileceğine dair göstergeler var” diye kaydetti ve 2021’den sonra kısa süreli turistik seyahatler için turist vizesi alınması gerekmeyeceğini de sözlerine ekledi.

Bu ay Bulgaristan Cumhuriyeti Londra Büyükelçiliği Çalışma ve Sosyal İşler Ataşeliği bilgilendirme günleri düzenledi. Amaç, Birleşik Krallık’ın AB’den ayrılmasından sonra Bulgaristan vatandaşlarının sahip olduğu haklar hakkında bilgi verilmesidir.

Bulgaristan, İskoçya’nın Başkenti Edinburgh’da da başkonsolosluk açacak.

 

Kircaalihaber.com

Read Previous

Yunanistan’da grip vakalarının yarısı domuz gribi

Read Next

Kosova’da cinsel istismar olayı protesto edildi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *