Bulgaristan, ülkeye gelen mülteci akınını yurdun değişik bölgelerine dağıtacak

Bulgaria ON AIR televizyonunda yayınlanan bir programa konuk olan Bulgaristan Başbakan Yardımcısı Kalina Konstantinova, “Şimdiye kadar Bulgaristan’a giren Ukraynalıların sayısı 90 bin olup bunların 48 bin’i Bulgaristan’ı çoktan terk etmiştir. Burada kalanların üçte biri ise çocuktur. Bu krizin ilk haftasında ülkemize gelen mültecilerin %10 civarında kalıyordu. Şimdi 50 kişi civarında bu sürece dahildir. Birçok insan nereye gittiğini biliyor ve bir hedefi var. Programa katılan oteller yaklaşık 22 bin mülteciyi ağırlamaktadır” diye kaydetti.

Başbakan Yardımcısı, “31 Mart’a kadar savaştan kaçan tüm Ukraynalıların bir otelde veya devlete ait bir mekanda konaklamaları halinde masraflarının karşılanması için 40 leva ödenecek. Tedbir 31 Mart’tan sonra geçici koruma başvurusunda bulunan kişiler için 3 ay süreyle geçerli olacak” dedi.

Konstantinova, otelcilerin turistlere konaklama hizmeti sunma hakkına sahip olduklarını ve  3 ay sonra mültecilere yönelik tamamen farklı bir konaklandırma ve yaklaşım dinamiğine sahip olunacağını söyledi.

Başbakan Yardımcısı, “Tren hatlarını konaklama tesisleri ve yerel ticaret merkezleri olan yerlere yönlendirmek için bir plan geliştiriliyor. Bu şehirler arasında Plovdiv (Filibe) de yer almaktadır. En büyük akın şu anda Varna ve Ruse’ye (Rusçuk) doğrudur. Amaç, ülkeye gelen mülteci akışını dağıtmaktır” dedi.

Başbakan Yardımcısı, ”İnsanların umudu eve gitmektir. Brüksel’den yerinden edilmiş kişileri barındıran tüm ülkelere yardım etmek için ciddi bir destek paketinin düşünüldüğüne dair bir garanti var. Bunlar çoğunlukla çocuklu annelerdir. Tüm ülkelerle müzakereler devam ediyor, neler olacağına dair bir tahminde bulunmaya çalışıyoruz” dedi.

Konstantinova, Bulgaristan’ın Avrupa Birliği (AB) Geçici Koruma Direktifini ulusal mevzuata uyarlayan ilk ülkeler arasında olduğuna dikkat çekti. Durankulak ve Ruse’deki sınır kontrol noktalarında ise dünden beri ülkeye kabul edilen mülteciler için geçici koruma kimlik belgeleri düzenlendiğini aktardı.

Başbakan Yardımcısı, “Devlet Mülteciler Ajansının bu süreçte önemli bir rolü var, ancak yepyeni çerçeve ile başa çıkma kapasitesine sahip değil” dedi ve Turizm Bakanlığının konaklama ile ilgilendiğini, İçişleri Bakanlığının ise kayıt işlemlerini gerçekleştirdiğini sözlerine ekledi.

Kırcaalihaber

Read Previous

AB: Türkiye, Ukrayna ile Rusya arasında diplomasi alanında çok şey yaptı

Read Next

Belgrad-Moskova seferine altıncı kez bomba ihbarı