Bulgaristan Ukrayna’ya asker göndermeyecek

Bulgaristan’ın Washington’daki NATO zirvesine ilişkin tutumu hakkında dinlenmek üzere Parlamentoda konuşan geçici Başbakan Dimitar Glavchev, “Ukrayna’ya Bulgaristan’dan asker gönderilmesi söz konusu değildir,” sözlerini kullandı.

Glavchev’e göre “Bu konu ne tartışıldı, ne de tartışılacak,” ancak Kiev’e siyasi ve pratik destek Bulgaristan için öncelik olmaya devam edecek.

Gizli bilgilerde dolayı “İma Takav Narod” ve BSP, Bulgaristan’ın tutumunu oluşturan belgelerin gizliliğinin kaldırılabilmesi için toplantının kamera ve mikrofon olmadan yapılması konusunda ısrarcı oldu. 

İTN’den Toshko Yordanov, Glavchev ile Savunma Bakanı’nın söylediklerinin“genel hikaye olarak doğru olduğunu”, ancak “içerik açısından bunun Gizli Kayıtlar’daki belgelerle hiçbir ilgisi olmadığını” belirtti.

Yordanov, “eğer kabul edersek, içerideki şeylerde ulusal egemenlikten vazgeçilmesi konusunda” ciddi şüpheleri olduğunu dile getirerek, “Cumhurbaşkanı Radev, böyle bir tezi ortakların önünde veya NATO’da sunmayı ve savunmayı reddederken kesinlikle haklıydı,” sözlerini kullandı.

Kaynak: BNR

Read Previous

Bosna Hersek’teki savaşta öldürülen kurbanlar kimliksiz olarak gömülüyor

Read Next

Gazze’nin güneyindeki tek büyük hastane yakıt sıkıntısı nedeniyle hizmet dışı kalma tehlikesi altında