Bulgaristan, Ukrayna’nın AB üyeliğine tam destek veren 8 ülke arasında

Pazartesi (28.02.2022) günü geç saatlerde yayınlanan bir açık mektupta, Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev, Ukrayna’nın Avrupa Birliği’ne (AB) katılımına destek veren Doğu ve Orta Avrupa’dan sekiz ülkenin devlet başkanları arasında yer alıyor.

Aynı günün erken saatlerinde Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, ülkesinin AB’ye katılımı için resmi başvuru belgesi imzaladığını açıkladı.

Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Letonya, Litvanya, Polonya, Slovakya ve Slovenya cumhurbaşkanları mektuplarında diğer AB üye ülkelerini Ukrayna’ya derhal AB aday statüsü vermeye ve üyelik müzakerelerini başlatmaya çağırdılar.

Mektupta şu ifadelere yer verildi: “Ukrayna’nın acilen AB üyeliğini hak ettiğine tam olarak inanıyoruz. Bu kritik zamanda Ukrayna ve halkıyla tam dayanışmamızı yeniden teyit ediyoruz”.

Pazartesi günü Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenski AB’yi özel bir prosedür kullanmaya ve ülkesine AB aday statüsünü acilen vermeye çağırdı. Zelenski, bu taleple ilişkili ülkesinin şu anda kendisini Rusya işgaline karşı savunduğu gerçeğine atıfta bulundu.

Ukrayna Cumhurbaşkanı, “Amacımız tüm Avrupalılarla birlikte olmak ve her şeyden önce eşit haklara sahip olmaktır. Bunun adil olduğuna eminim. Mümkün olduğuna da eminim” dedi.

Rusya, 24 Şubat’ın erken saatlerinde Ukrayna’yı işgal etti. Rus birliklerinin Ukrayna’yı işgali, Rusya, Beyaz Rusya ve yasa dışı olarak ilhak edilen Kırım Yarımadası’ndan olmak üzere doğu, kuzey ve güney yönünden devam etti. Saldırı, Moskova’ya mali yaptırımlar uygulayan demokratik dünya tarafından kınandı. AB ve bazı ülkeler Ukrayna’ya askeri yardım gönderdiklerini açıkladı.

Kaynak: Kircaalihaber

Read Previous

Bosna’nın ‘bağımsızlık referandumu’ 30. yılında anıldı

Read Next

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani ile bir araya geldi