Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, Bakanlar Kurulu toplantısında, “Ülkemizin 11 Avrupa ülkesi ile birlikte yer aldığı Üç Deniz Girişimi Yatırım Fonu’nda Bulgaristan 20 milyon Euro ile katılacak. Girişim, ticaret ve ekonomik ilişkilere ve enerji, ulaşım, iletişim, bilgi teknolojileri, iş alanlarında Kuzey-Güney hattında daha fazla bağlantı yaratmaya odaklanan bölgesel iş birliği için son derece önemli bir platform” diye konuştu.

Borisvo, “Üç Deniz Girişimi’ne yatırım yaparak, önemli projelerin geliştirilmesi için büyük fırsatlar yaratıyoruz. Bu bağlamda yalnızca birkaç gün önce Bulgaristan devleti, Güney-Kuzey dikey boyunca aktif gaz boru hatlarının inşasının güçlü bir işareti olan Yunanistan’da Dedeağaç yakınlarındaki sıvılaştırılmış gaz terminalinin %20’sinin sahibi oldu.” dedi.

Başbakan, “Bulgaristan’ın Üç Deniz Girişimi’ne katılımı jeostratejiktir ve Bulgaristan’ın bölgedeki önemli rolünü daha da güçlendirmekte. Bu nedenle, formatın Bulgaristan tarafından ulusal düzeyde koordinasyonu çok üst düzeyde olacak.” şeklinde konuştu.

Önceki Haber

Yunanistan ekonomisi Kovid-19’un turizmi vurmasının etkisiyle ikinci çeyrekte yüzde 14 daraldı

Sonraki Haber

Meis halkı ‘eski güzel günler’in özlemini çekiyor