Bulgaristan Başbakan Yardımcısı ve Turizm Bakanı Mariana Nikolova, Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (DTÖ) Genel Sekreteri Zurab Pololikaşvili ile video konferans yöntemiyle görüştü.

Bakan, “Sektörün sürdürülebilirliği, inovasyonlar, yatırımlar ve dijital dönüşümüne yönelik aktif çalışmalarınızı ve örgütün politikalarını çok takdir ediyoruz” diye kaydetti ve Dünya Turizm Örgütü’nün, bir dizi yeni ve yenilikçi proje, girişim ve AB üyesi devletlere devam eden destek yoluyla salgının turizm sektörü üzerindeki etkileriyle mücadele etme çabalarını desteklediğini söyledi.

Bulgaristan’ın kendisine çok yakın bir ülke olduğunu ve birçok kez ziyaret ettiğini ifade eden Pololikaşvili, “Turizm Bakanı’nın, sektörün önemini vurgulayan Başbakan Yardımcısı seviyesinde olmasından çok memnunum” dedi.

Örgütün inovasyon ve dijitalleşme ile ilgili birçok proje üzerinde çalıştığını açıklayan DTÖ Genel Sekreteri, ”Bizim için olduğu kadar Bulgaristan için de turizmi yeniden başlatmak son derece önemli” dedi. Pololikaşvili, hem AB içinde hem de üçüncü ülkelere sınırların açık olmasının önemli olduğunu belirtti.

Pololikaşvili, DTÖ’nün ekonomik iyileşme, tanıtım ve kapasite geliştirme alanında salgının turizm sektörü üzerindeki etkileriyle başa çıkmak için mali destek sağlamaya hazır olduğunu bildirdi.

Ülkemizin 2021-2025 dönemi DTÖ Yürütme Kurulu üyeliğinin yenilenmesi için bu ayın başlarında adaylığını sunduğunu hatırlatan Başbakan Yardımcısı, “Bu, ortak girişimler ve çalışmalar için yeni fırsatlar gerçekleştirmek üzere karşılıklı diyaloğumuzu güçlendirme ve bağlarımızı genişletme konusundaki güçlü irademizin bir kanıtı” diye belirtti. Bakanın ifadesine göre, sürdürülebilirlik, yenilikçilik, yatırım ve rekabetçiliğe dayalı sektörün Covid-19 sonrası gerçeğe dönüştürülmesine yönelik politikaların oluşturulması ve desteklenmesi ülkemizin temel önceliği olacak.

Nikolova, “DTÖ Akademisi gibi eğitim alanında, Uluslararası Turistleri Koruma Kodeksi hazırlanması gibi acil durumlarda turistlere yardım için uyumlu standartlar oluşturma alanında örgütün başarılı projelerini desteklemeye devam edeceğiz” dedi.

Pololikaşvili, dijital yeşil sertifika uygulaması ve sınırların açılmasıyla ilgili olarak aktif bir tutum sergilemesinden ötürü Bakan Nikolova’ya övgüde bulundu.

Kircaalihaber

Önceki Haber

Mayıs ayına kadar 76 bin 800 doz aşı daha Kosova’ya ulaşacak

Sonraki Haber

Başkent Üsküp’te 163 trafik cezası kesildi