Bulgaristan Telgraf Ajansı, Kırcaali’de Ulusal Basın Kulübü açtı

Kırcaali’de Bulgaristan Telgraf Ajansı (BTA) Ulusal Basın Kulübü açıldı. Bu amaçla, Bölge Valisi Daniel Delçev tarafından BTA’ya bir devlet mülkü tahsis edildi. Kırcaali’de bir BTA basın kulübünün açılışı, kuruluşun şehirde yaklaşık yarım asırlık varlığının ardından gerçekleşti.

BTA’nın ilk Kırcaali Muhabiri Petır Bakalov’dur. 1974’te Veliko Tırnovo Sveti Sveti Kiril ve Metodiy Üniversitesi Tarih Bölümü’nden mezun olan gazeteci, Aralık 1976’dan Aralık 2011’e kadar BTA için çalıştı ve bölgedeki olayları haber yaptı. Bakalov, şehirdeki gazeteci cemiyetlerinden birinin uzun süredir başkanıdır. Ondan önce Todor İngilizov ve Georgi Talev ise BTA için serbest muhabir olarak çalıştılar. 2003 – 2017 döneminde fotoğrafçı Petko Borisov da ajans için serbest olarak foto muhabirliği yaptı. Halihazırda BTA Kırcaali Muhabiri Valentina Stoeva’dır.

Peder Petır Garena’nın yaptığı açılış duasıyla başlayan törende kulübün açılış kurdelesini BTA Genel Müdürü Kiril Vılçev kesti.

Açılış törenine katılan resmi konuklar arasında Kırcaali Bölge Vallisi Daniel Delçev, milletvekilleri, Belediye Meclis Başkanı Hüseyin Ahmet, Belediye Başkan Yardımcısı Tuncay Şükrü, yerel kurum ve siyasi parti temsilcileri ve gazeteciler yer aldılar.

Kircaalihaber

Read Previous

Yunanistan Başbakanı Miçotakis’e göre Türkiye ile çözüm olası

Read Next

Sırbistan’ın güneyinde olağanüstü hal