Bulgaristan – Suudi Arabistan Hükümetlerarası Karma Ekonomik İş Birliği Komisyonu kuruluyor

Bulgaristan ile Suudi Arabistan arasında Ekonomik İş Birliği Karma Komisyonu kuruluyor. Ekonomi ve Sanayi Bakanı Nikola Stoyanov ile Suudi Arabistan Ekonomi ve Planlama Bakanı Faisal Al-Ibrahim arasında buna ilişkin bir anlaşma imzalandı. Komisyon, ekonomik ve yatırım ortaklığını teşvik etmek için başka bir araç olup, her iki ülke için önemli olan belirli konularda düzenli toplantılar yapılması planlanıyor.

Bakan Stoyanov, “Anlaşma, ekonomik iş birliğini derinleştirmek ve iki ülke arasında var olan muazzam potansiyeli gerçekleştirmek için bir temel ve gerekli bir adımdır. Bize temasları derinleştirme ve daha fazla ortak proje için gerçek ön koşullar yaratma fırsatı veriyor” diye işaret etti.

İki bakan, karşılıklı koruma ve yatırımların teşviki için de bir anlaşmanın yakında imzalanmasını ele aldı ve Bakan Faisal Al-Ibrahim, son aylarda iki ülke arasındaki diyaloğun çok yüksek düzeyde olduğunu ve bunun daha fazla ortak proje gerçekleştirmek için bir ön koşul olduğunu vurguladı.

Bakanlar ayrıca her iki ülke şirketlerinin ilgisinin arttığı potansiyel iş birliği alanlarına da değindiler. Stoyanov, bu yılın ocak ayında Suudi Arabistan’a yaptığı ziyaretin ardından madencilik sektöründen Suudi şirketlerle görüşmelere başlanıldığını ve temsilcilerinin bu sektörün sunduğu fırsatları yerinde tanımak için önümüzdeki aylarda ülkemizi ziyaret etmelerini beklediğini vurguladı. Bakan, “Süt endüstrisinde üzerinde çalışmaların devam ettiği belirli girişimler belirlendi” diye işaret etti. Stoyanov, Bulgaristan’ın Suudi Arabistan’ın, krallığın ekonomisini tamamen değiştirmeyi amaçlayan Vizyon 2030 Planı’na büyük değer verdiğini sözlerine ekledi ve bilgiye dayalı sektörlerde deneyim alışverişine ilgi duyulduğunu vurguladı.

Suudi Arabistan Ekonomi ve Planlama Bakanı Faisal Al-Ibrahim, Bakan Stoyanov’un davetlisi olarak Bulgaristan’ı ziyarette bulunuyor.

Kırcaalihaber

Read Previous

Kovaçevski: Vatandaşların sırtından para kazanmak bir şirketin yapabileceği en kötü şey

Read Next

Kosova Meclisinde Sırbistan’la normalleşme tartışması