Bulgaristan Sosyalist Partisi, Kültür Bakanı Banov hakkında yolsuzluk ihbarında bulundu

Kara para aklamakla suçlanan Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) Milletvekili Elena Yonçeva, düzenlediği basın toplantısında şimdiki Kültür Bakanı Boil Banov’un Kültür Bakan Yardımcısı görevinde bulunduğu sırada proje sözleşmesi imzalanan bir inşaat firmasının projenin bitişini geciktirdiği için ödemesi gereken 700 000 leva miktarındaki tazminatı affettiğini ve Sofya’daki Largoto olarak bilinen Serdika Antik Kültür Kompleksi’nin restorasyon projesi ile ilgili belgelerin nasıl sahteleştirileceğine dair talimat verdiği bir ses kaydı bulunduğunu açıkladı. 

Olayla ilgili Avrupa Sahtecilikle Mücadele Ofisi’ne (OLAF) ve savcılığa başvuracağını açıklayan BSP partisi, Banov’un görevinden istifa etmesi için ısrar etti.

Yonçeva, kaydın bir görevli tarafından yapıldığını ve olayın araştırılması halinde ifade vermeye hazır olan olayın tanığı olduğunu belirtti. Milletvekili, ”Ses kaydı, görüşmelerde hazır bulunan Kültür Bakanlığında görevli bir memur tarafından yapılmıştır. Böyle bir ses kaydı yapılmasının nedeni, görevlilerin yasa dışı bir uygulamaya dahil edilmesi ve bu kaydın bir gün onların lehine kullanılabileceğini öngörmeleridir” dedi.

BSP, Bölgesel Kalkınma ve Bayındırlık Bakanlığı’nın da bu tür bir uygulamadan haberdar olduğunu ileri sürerek, olayın araştırılmasında ısrar etti.

 

Kircaalihaber.com

Read Previous

Çipras önümüzdeki hafta Erdoğan’a Kıbrıs zirvesini aktaracak

Read Next

Batı Trakya’da domuz gribi vakaları 3’e yükseldi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *