46. Dönem Halk Meclisinde üçüncü siyasi güç olan Bulgaristan İçin Bulgar Sosyalist Partisi (BSP) İttifakının da hükümet kurma çalışmalarının başarısız sonuçlanması üzere bugün BSP lideri Korneliya Ninova, üçüncü hükümet kurma yetkisini Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev’e iade etti. Bu otomatik olarak kasım ayında üst üste üçüncü erken seçime gideceğimiz ve 46. Dönem Halk Meclisinin birkaç gün içinde feshedilmesi gerektiği anlamına geliyor.

Ancak Anayasa bunun gerçekleşmesi için kesin bir tarih belirlemez ve Halk Meclisinin feshedilmesi konusu, erken genel seçimlerin tarihi ve bu sonbaharda arka arkaya üç hafta sandık başına gidip gitmeyeceğimiz ile ilgilidir.

Ninova, yetki belgesini sunduktan sonra, “Makul bir diyalog için her türlü çabayı gösterdik, ancak Demokratik Bulgaristan Birliği İttifakı, Ayağa Kalk BG! Biz Geliyoruz! İttifakı ve Böyle Bir Halk Var partisinden beklediğimiz desteği bulamadık” dedi.

Radev, “Hükümet kurma müzakerelerinde gösterdiğiniz sorumlu yaklaşımdan dolayı sizi tebrik etmek istiyorum. Bu vesileyle geçici hükümette yer alan sosyalist bakanlara ve bakan yardımcılarına teşekkür ediyorum. Seçimlerde başarılar dilerim” diye kaydetti.

Kaynak: Kircaalihaber

Önceki Haber

Kosova’da toplam nüfusun yüzde 17’si 2 doz aşı oldu

Sonraki Haber

Batı Trakya Türkleri’ni tanımayan Yunanistan yine AİHM’in gündeminde