‘Bulgaristan, sivil toplumuyla gurur duyabilir’

Bulgaristan’a çalışma ziyaretinde bulunan Uluslararası Kızılhaç-Kızılay Dernekleri Federasyonu Başkanı Francesco Rocca, Başbakan Yardımcısı Tomislav Donçev ile yaptığı görüşmede şunları belirtti: “Bulgaristan, sivil toplumuyla gurur duyabilir ve hükümet ile Bulgar Kızılhaç’ı arasındaki işbirliği sadece bölge için değil, Avrupa için de bir çalışma modelidir”.

Başbakanlık konutunda yapılan görüşmede Donçev ile Rocca, Bulgar kurumlarının Kızılhaç dernekleri ile ortak faaliyetlerindeki iyi uygulamaları ve bu işbirliği modelinin bölgesel düzeyde genişletme potansiyelini el aldı. Bulgaristan Kızılhaç Örgütü Başkanı Akademisyen Hristo Grigorov, örgütün kriz ve felaketlerde sadece Bulgaristan’da değil Balkanlar’da da insani yardım faaliyetlerini destekleyecek ilk yardım uzmanları ve gönüllülere yönelik eğitim birimi de bulunan büyük ölçekli bir depo merkezi kurmak istediğini dile getirdi.

Donçev ve Rocca, gönüllülüğün insani ve doğal krizlerin üstesinden gelmesinde kilit bir faktör olduğunu ve bu konudaki olumlu tutumun aktif bir sivil toplum ve öz farkındalık oluşturmanın bir işareti olduğu görüşünde hemfikir oldular. Francesco Rocca, ayrıca gönüllü olarak oluşturulan ve kurumların kriz ve kurtarma operasyonlarındaki çalışmalarına yardımcı olan genç gönüllüler topluluğunun ve BÇK kurtarma ekiplerinin potansiyeli ve başarılarını vurguladı. Roccaa, AB ülkelerinin mevzuatında gönüllülerin toplum hizmeti için harcadıkları çalışma süresinin iş hukukuna göre belirlenmesi gereğini vurguladı.

 

Kaynak: Kircaalihaber.com

Read Previous

Dünya bu fotoğrafı konuşuyor

Read Next

Swiss authorities say Uber drivers should

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *