Bulgaristan Savunma Bakanı Stoyanov: Türkiye’ye gerekli yardımı sağlamaya devam etmeye hazırız

Bulgaristan Savunma Bakanı Dimitır Stoyanov, makamında Türkiye Cumhuriyeti Sofya Büyükelçisi Aylin Sekizkök ile gerçekleştirdiği görüşmede, “Bulgaristan Savunma Bakanlığı, Türkiye Cumhuriyeti’ne gerekli insani yardımı sağlamaya devam etmeye hazırdır. İlk müdahale eden ülkeler arasında yer aldık – Hava Kuvvetlerimiz aracılığıyla askeri sağlık görevlilerini, arama-kurtarma ekiplerini ve insani yardımları askeri uçaklarla taşıdık” diye kaydetti. Bakan, Türkiye’de meydana gelen şiddetli depremlerde hayatını kaybedenlerin ailelerine en içten başsağlığı ve yaralananlara geçmiş olsun dileklerini iletti.

Büyükelçi Sekizkök, “Bu ana kadar sizlere komşu, dost olarak hitap ettik. Artık size kardeşler olarak hitap ediyoruz. Facianın ardından ilk saatlerde müdahale ettiniz ve askeri uçaklarla kurtarma ekiplerinizi göndererek birçok insanı enkazın altından çıkardınız. İki ülke arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasından bu yana Bulgaristan’ın bize gösterdiği en güçlü dayanışma jesti buydu. Böyle bir ülkede Büyükelçi olmaktan gurur duyuyorum” diye kaydetti. Büyükelçi, Bulgaristan’ın yardımının son derece değerli olduğuna işaret etti.

Son verilere göre depremler sonrasında bugüne kadar 41 bin kişi hayatını kaybetti, 2 milyon kişi de evsiz kaldı. Sekizkök, “Onlara başlarını sokacak bir yer ve ısıtma sağlamaya çalışıyoruz. Bu nedenle, insani yardım taşıyan tırların Bulgaristan üzerinden afetten etkilenen bölgelere transit olarak geçmesi konusunda tam yardım sağladığınız için size minnettarız. Depremin verdiği hasar ve zararların telafisi için Avrupa Birliği (AB) nezdinde desteğinize de güveneceğiz” dedi.

Stoyanov, “Türkiye’ye gerekli her türlü yardım için AB nezdinde Bulgaristan’dan kesin olarak destek göreceksiniz. Savunma Bakanlığı olarak imkanlarımız ölçüsünde destek sağlamak için taleplerinizi karşılamaya hazırız” diye kaydetti. Büyükelçiye Stara Zagora (Eski Zağra) şehrindeki İkinci Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı’ndaki askerlerin Türkiye’deki depremzedeler için bağış topladıklarını söyledi. Bakan, “Bu küçük bir jest ama halkınıza karşı duyduğumuz içten empatiyi gösteriyor” diye ifade etti.

Görüşmede Bakan Yardımcısı Katerina Gramatikova, Bakanlık Sözcüsü Vladko Vladov, Savunma Politikası ve Planlama Dairesi Başkanı Tuğgeneral Radostin İliev’in yanı sıra Türkiye’nin Sofya Büyükelçiliği Askeri Ataşesi Yarbay Murat Payas da hazır bulundular.

Kaynak: Kırcaalihaber

Read Previous

Prizren camilerinde depremzedelere yaklaşık 100 bin euro toplandı

Read Next

Brnabic: Sırbistan’ın çatışmaya niyeti yok