Bulgaristan’da başbakanlıktan yapılan açıklamada, “Bulgaristan, Fransız ilaç devi Sanofi’nin Kovid-19’a karşı geliştirdiği tek dozluk aşısını satın alacak. Yeni geçici Bakanlar Kurulu bugün (17.09.2021) yaptığı ilk toplantıda bu kararı aldı. Hükümet, Sanofi Pasteur SA ve Glaxosmithkline Biologicals SA tarafından üretilen yeni Covid-19 aşısından 10 000 doz alımını onaylamaya karar verdi” diye bildirildi.

Önerilen aşı, birincil bağışıklama için bu aşamada kullanılması beklenmeyen, ancak hastalığı geçiren veya Covid-19’a karşı başka bir pandemik aşı ile aşılanmış olanlar için kullanılması beklenen tek dozluk bir antijen aşısıdır. Bu, diğer aşı türlerine karşı kontrendikasyonu olan kişiler için alternatif bir seçenektir. Aşı +2°C ile +8°C derece arasında bir sıcaklıkta saklanır. Aşı siparişlerinin 2022’nin ilk yarısında teslim edilmesi bekleniyor.

Ülkenin, AB’nin bu şirketlerle yaptığı aşı anlaşmasına katılımıyla Covid-19’a karşı geniş bir aşı portföyü sağlanacak. 10 000 doz Sanofi / GlaxoSmithKline aşısı talebi, Bulgaristan’ın sözleşmede yer almasına ve gerekirse gelecekte ek miktarlar sağlamasına imkan verecek.

Kaynak: Kircaalihaber

Önceki Haber

Son 24 saatte 561 yeni vaka, 29 ölü

Sonraki Haber

Türkiye masa tenisinde Balkan şampiyonu oldu