Bulgaristan, sanayi bölgelerinin geliştirilmesine devam edecek. Ekonomi Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Ekonomi Bakanı Lıçezar Borisov ve Ulusal Sanayi Bölgeleri Şirketi (NKİZ) İcra Direktörü Antoaneta Bares, Sofya Bojurişte Ekonomi Bölgesi ve Burgaz Sanayi ve Lojistik Parkı’nın genişletilmesi konusunu görüşmek üzere bir toplantı düzenledi.

Borisov, yapılan kabine toplantısında alınan kararla Burgaz Kuzey Sanayi Bölgesinde karayolu altyapı elemanlarının inşaatına yönelik finansman sağlanacağını kaydetti. Bakan bu amaçla Burgaz Belediyesine A Sınıf Yatırım Sertifikası verilen bir projenin uygulanmasıyla ilgili karayolu altyapı elemanlarının inşaatı için 1 670 558 levaya kadar kaynak sağlanacağını vurguladı.

Burgaz Sanayi ve Lojistik Parkı’nın gelişiminin yeni bir aşamaya girdiğini belirten Bares, Burgas – Sredets – Sozopol yol kavşağının yakınında yeni bir Güney Sanayi Bölgesi oluşturulduğunu söyledi. Şirket Müdürü, “Alanı 600 dönüm. Bu bölgedeki arazilere tekstil ve metal endüstrisi, tıp endüstrisi ve ayrıca elektrik tesisatı ve klima üreticisi alanlarında üretim yapan şirketler tarafından ilgi var” dedi.

Bakan, Burgaz Sanayi ve Lojistik Parkı’nın gelişiminin üçüncü aşaması olacak olan 150 dönümlük bir alanın daha eklenmesiyle parkın gelişiminin devam ettiğine dikkat çekti.

Borisov, Sofya Bojurişte Ekonomi Bölgesi’nin genişletilmesi ve Bojurişte içine ve dışına karayolu trafiğinde büyük artışla bağlantılı olarak Ekonomi Bakanlığı ve NKİZ’in, Bojurişte ilçesi ve özellikle sanayi parkı ile ek altyapı bağlantısı kurulması için bir dizi önlem alındığını vurguladı. Bakan, bu amaçla Kraliçe Joanna Caddesi’nin Bojurişte Ekonomi Bölgesi’ne kadar uzatılması projesinin yakında uygulanmaya başlaması beklendiğini açıkladı.

Samokov ilçesinde 200’den fazla yeni iş yaratacak olan ve tutarı 107 milyon levayı aşan öncelikli yatırım projesinin uygulanması için mutabakat zaptının onaylandığını bildiren Borisov, bu proje ile yılın başından beri Yatırımları Teşvik Kanunu çerçevesinde A Sınıf Yatırım Sertifikası verilen, toplam tutarı 700 milyon leva olan yatırım projeleriyle yaklaşık 1 200 kişilik istihdam yaratılacağın belirtti.

Kircaalihaber

Önceki Haber

Almanya Başbakanı Merkel: Türkiye stratejik öneme sahip bir ülke

Sonraki Haber

Edirne’de Yunanistan’a kaçmaya hazırlanan 2 FETÖ şüphelisi yakalandı