Bulgaristan Sağlık Bakanı Prof. Dr. Kostadin Angelov, basına yaptığı açıklamada ülkedeki tüm Bölge Sağlık Müfettişliği (RZİ) müdürlerine şunları söylediğini aktardı: “Bölge Sağlık Müfettişliği müdürleri olarak hepiniz, tereddüt etmeden gerekli gördüğünüz herhangi bir önlemi uygulamaya koyma özgürlüğüne sahipsiniz. Restoranları, alışveriş merkezlerini, okulları, fitness salonlarını, spor salonlarını, neresi gerekirse kapatabilirsiniz. Arkanızdayım. Hep birlikte başaracağız!”.

Prof. Dr. Angelov, “Ülkemizde durum ciddi. Birkaç yerleşim yerindeki hastaneler üzerinde ciddi baskı hissediliyor. Şimdilik her şey kontrol altında” diye açıkladı.

Bakan, “Tüm Bulgaristan vatandaşları akıllı davransınlar, koronavirüs pandemisinin bittiğini düşünmesinler. Koronavirüsün hep daha yeni varyantları ortaya çıkıyor. Bugünkü tarih itibariyle Bulgaristan’da ulusal düzeyde test sonuçlarının % 70’inden fazlası pozitif çıktı ve İngiltere’de ortaya çıkan yeni varyantın bulaşmasından kaynaklandığı tespit edildi. Neyse ki, diğer varyantlar ülkemizde görülmedi. Afrika’dan dönen vatandaşlarımız için endişeliyiz, gerekli her türlü önlemi alacağız, karantina uygulaması da buna dahil” dedi.

Prof. Dr. Angelov, “Daha yüksek insidans bölgelerine daha büyük miktarda aşı sağlanacak” dedi.

Kaynak: Kircaalihaber

Önceki Haber

Atina’da polis şiddetini protesto eden göstericiler polis ile çatıştı

Sonraki Haber

Karadağ’daki Boşnak Partisi Genel Başkanı Husovic hayatını kaybetti