Bulgaristan Sağlık Bakanı Kostadin Angelov, basına yaptığı açıklamada, “Önümüzdeki haftadan itibaren huzurevlerindeki yaşlıları ve öğretmenleri aşılamaya başlamaya hazırız” diye kanaat getirdi.

Sağlık Bakanı, Moderna Şirketi tarafından geliştirien yeni tip koronavirüse (Covid-19) karşı aşının teslimatı ve uygulanması için lojistik sağlandı ve organizasyon oluşturulduğuna dair güvence verdi. 250 bin Bulgaristan vatandaşının aşılanması için yeterli olacak 500 bin doz sipariş edildi. 11 Ocak’ta sembolik bir miktarda 2 000 doz teslim edilecek.

Teslimatla ilgili ayrıntılı bilgi ve aşılama takvimi Sağlık Bakanlığının web sitesinde yayınlandı. Teslimatın önümüzdeki hafta yapılması bekleniyor. BUL BİO Şirketinin, aşıların depolanması ve dağıtımı için bir organizasyon oluşturuldu. Ay sonuna kadar yeni bir parti Pfizer / BioNTech aşısının teslim edilmesi bekleniyor. 70 000 dozun daha teslim edilmesi bekleniyor.

Şimdiye kadar 7913 vatandaş aşılandı. Aşılananların % 55,39’u doktor, % 20,4’ü sağlık çalışanı, % 15,31’i –yardımcı personel, % 8,09’u – başka çalışanlar.

Covid-19 ile ilgili bilgi sisteminin bir parçası olan bir mobil uygulama bu haftanın sonunda gerçek olacak. Bu uygulamada herkesin sorularını gönderebileceği sorular ve cevaplar için bir bölüm olacak.

Kircaalihaber

Önceki Haber

Son 24 saatte 166 yeni vaka, 10 ölü

Sonraki Haber

Dünya genelinde Kovid-19’dan ölenlerin sayısı 1,9 milyonu geçti