Bulgaristan Sağlık Bakanı Ananiev: COVID-19’a karşı bazı önlemleri geri getirebiliriz

Bulgaristan Sağlık Bakanı Kiril Ananiev, Sofya’daki Sveti İvan Rilski Üniversite Hastanesine kurulan yeni nükleer manyetik rezonans görüntüleme cihazı açılış töreninden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, ”Günde 200 koronavirüs (COVID-19) vakası sınırının aşılması bazı önlemlerin geri getirilmesi gerektiğinin bir işareti olacak” diye kaydetti.

Günlerce ülkemizde yeni koronavirüs vaka sayısı 150’yi aşmakta. Tek istisna, yeni vaka sayısının 63 olduğu pazartesi günüydü, ancak o gün daha az sayıda test yapıldığı bildirildi. Cumartesi günü rekor seviyede artışla 182 koronavirüs vakası tespit edildiği bildirildi. Bu sayı pazar günü 180’e düştü, bugün ise 174.

Bakan, “Diğer il merkezleriyle karşılaştırıldığında Sofya’da kaydedilen koronavirüs vakaları beni endişelendirmelerine rağmen zirve yapmış değil. Bir kişi bile hasta olsa Sağlık Bakanı her zaman endişeleniyor” dedi.

Ananiev, “Sofya’da tespit edilen koronavirüs vakaları, Bulgaristan’da yaşayan insan sayısı bağlamında büyük bir artış göstermiyor. Şimdilik yeni tedbirler öngörmüyoruz, ancak bu, süreci izlemediğimiz anlamına gelmiyor. Eğer salgın yükselişe geçerse her an gerekli önlemleri almaya hazırız. Disiplini korumalıyız: sosyal mesafeyi korumalıyız, maske takmalıyız. Ülke çapında kontrolü artırdık, çünkü belli ki kontrol olmadan bu iş olmayacak” diye ekledi.

Bakan’ın ifadesine göre, yeni enfekte olanların sayısı daha uzun bir süre günde 200 kişiyi aşarsa salgın yükselişe geçmiş olacak.

Ananiev, koronavirüs hastaları kabul eden Sofya’da bulunan dokuz hastanenin kapasitesine ulaşıldığında diğer sağlık kurumlarında bu tür servisler açmak için organizasyon oluşturulduğuna ve hazırlık yapıldığına kanaat getirdi.

Kircaalihaber.com

Read Previous

Dünya genelinde Kovid-19 tespit edilen kişi sayısı 11 milyon 764 bini geçti

Read Next

Boşnak Ulusal Konseyinden Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür mektubu