Bulgaristan, Rusya’dan akaryakıt ithalatına yönelik olası bir yasaktan muafiyet talep edebilir

Reuters haberine göre, Başbakan Kiril Petkov, “Bulgaristan, bu teklifin sunulması halinde Rusya’dan doğal gaz ve petrol ithalatına yönelik olası bir yasaktan muafiyet talep edebilir” diye açıkladı.

Ajans, AB ve NATO üyesi olmasına rağmen Bulgaristan’ın neredeyse tamamen Rus enerji şirketi Gazprom’dan gelen gaz kaynaklarına bağımlı olduğunu, buna karşın Rus Lukoil Grubu’na ait tek petrol rafinerisinin ülkenin yakıtının %60’ından fazlasını sağladığını hatırlattı.

ABD ve Avrupa Birliği arasında Rusya’dan doğal yakıt ithalatına ambargo uygulanması fikri tartışılıyor ve ABD, Avrupa’daki müttefiklerinin katılımı olmadan da böyle bir önlem almaya hazır. Rusya’nın en büyük ham petrol alıcısı olan Almanya, böyle bir yasağa karşı çıktı. Petkov da Almanya’nın bu konudaki pozisyonunu destekliyor. 

Bulgaristan Başbakanı Petkov, Reuters’e verdiği röportajda şunları söyledi: “Bulgaristan her türlü önlemi destekler, çünkü biz gerçekten savaşa karşıyız, ancak bu ikisi (petrol ve gaz) için bir istisna isteyebiliriz. Şu anda mevcut alternatifimiz yok, çok bağımlıyız”.

Petkov, “Ukrayna halkını tam olarak destekliyoruz, ilk yaptırım paketini destekledik, diğer yaptırımlara bile açığız, sadece bu iki yaptırımı ekonomi ve devlet olarak kabul etmemiz çok zor olacak” diye ekledi.

Başbakan, Bulgaristan’ın arzı çeşitlendirmek için çalıştığını ve Azerbaycan’dan daha büyük miktarlarda doğal gaz ithalatını müzakere ettiğini ve Yunan limanlarından teslim edilen sıvılaştırılmış doğal gazı ithal etme seçeneklerini araştırdığını söyledi.

Kircaalihaber

Read Previous

Rusya, dünyanın en çok yaptırım uygulanan ülkesi oldu

Read Next

Sırbistan, Türkiye’ye nota vermekten vazgeçti