Bulgaristan, Putin’in Donetsk ve Luhansk’ın bağımsızlığını tanımasını kınadı

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Donetsk ve Luhansk’ın bağımsız halk cumhuriyetleri olarak tanımasını kınadı.

Cumhurbaşkanından önce Başbakan Kiril Petkov ve Dışişleri Bakanı Teodora Gençovska da dün (21.02.2022) yine Twitter üzerinden birer açıklama yaparak, Putin’in Donetsk ve Luhansk’ı bağımsız devletler olarak tanımasını kınadılar.

Cumhurbaşkanının ifadesine göre, uluslararası hukuku ihlal ederek ve askeri yollarla krize çözüm bulunamaz.

Radev, Twitter hesabından İngilizce yaptığı açıklamada, ”Rusya Federasyonu tarafından sözüm ona “Donetsk Halk Cumhuriyeti” ve “Luhansk Halk Cumhuriyeti”nin tanınması, Ukrayna’daki çatışmayı yatıştırma çabalarını mahvediyor ve bölgedeki gerilimi artırıyor” diye kaydetti.

Cumhurbaşkanı, “Bu krize kalıcı bir çözüm, uluslararası hukuku ihlal ederek ve askeri yollarla bulunamaz” dedi.

Uluslararası hukukun ihlali, dün (21.02.2022) Facebook üzerinden paylaştığı bir gönderide eski Başbakan Boyko Borisov tarafından da eleştirildi. GERB partisi lideri, Rusya Devlet Başkanının Donetsk Halk Cumhuriyeti ve Luhansk Halk Cumhuriyeti’nin bağımsızlığını tanıyan kararnameleri imzalamasının ardından yeni bir askeri çatışma konusunda uyardı.

Böylece şimdiye kadar Bulgar politikacılar, Batı toplumu ve NATO ile aynı duruşu sergilemiş oldular.  

Kircaalihaber

Read Previous

AB: Rus gazına fazla bağımlıyız, tedarikçileri çeşitlendirmeliyiz

Read Next

Türkiye Kadın Futbol Takımı, Sırbistan maçı öncesinde son çalışmasını yaptı