Bulgaristan, planlandığı gibi 1 Ocak 2024’te Avro Bölgesi’ne katılmayacak

Bulgaristan Maliye Bakanı Rositsa Velkov, basın toplantısında yaptığı açıklamada, “Bulgaristan, planlandığı gibi 1 Ocak 2024’te Avro Bölgesine katılmayacak. Bunun nedeni, 48. Halk Meclisi’ndeki milletvekillerinin gerekli yasa tasarılarını kabul etmemesi ve ayrıca ülkenin enflasyon kriterini karşılamamasıdır” diye kaydetti. Bakan, Eurogroup Başkanı Pascal Donahue ve Avrupa Komisyonu Ekonomik İşlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis ile istişarelerde bulunulduğunu ve Bulgaristan’ın şubat ayı sonunda yakınsama raporu sunmamasına karar verildiğini açıkladı.

Velkova, “Gerekli yasa tasarıları Meclisten geçtiğinde bir yakınsama raporu sunma konusunda anlaştık. Geçici hükümet, Avro Bölgesi’ne katılacağımız koşullarda Bulgaristan Merkez Bankası’nın (BNB) işleyişi için BNB Hakkında Kanun’da gerekli değişikliklerin yanı sıra gerekli yasa tasarılarını yeniden yeni Halk Meclisi’ne sunacak” diye açıklık getirdi.

Bakan, Sigorta Kanunu’nda yeşil kart, Ticaret Kanunu’nda iflasla ilgili ve Kara Paranın Aklanmasının Önlenmesi Hakkında Kanun’da değişiklikler yapan kanun tasarılarının kabul edilmesi gerektiğini belirtti. Velkova, “Hepsi ilk okumada Meclisten geçti, ancak milletvekilleri onları ilerletmeyi reddettiler ve ülkenin para birliğine katılmasını fiilen engellediler” diye yorum yaptı.  

Bakanın ifadesine göre, ülkenin yeni hedefi 1 Ocak 2025, ama her şey işini yapması gereken bir sonraki parlamentoda yer alacak milletvekillerine bağlıdır.

Velkova, “Yine de eğer milletvekilleri değişiklikleri hızlı bir şekilde kabul ederse ve enflasyon keskin bir şekilde düşerse, Ekonomik ve Parasal Birliğe girişin 2024’ün ortalarında gerçekleşebileceği teorik bir olasılık var, ancak şimdilik bu pek olası görünmüyor” dedi.

Bu dört yasa tasarısının kabul edilmesinden başka Bulgaristan’ın enflasyon kriterini karşılaması ve ayrıca bütçe açığını 2026 yılına kadar (üç yıllık bütçe programını kullanarak) %3 civarı bir oranda tutması gerekiyor.

Bakan,  “Enflasyonu düşürmek için aktif olarak çalışıyoruz, kriterleri karşılamak için bu yasaların kabul edilmesini isteyen bir çoğunluk olması koşuluyla parlamentonun avroya geçiş için yasaları öncelikli olarak oylamasını bekleyeceğiz” dedi.

Kaynak: Kırcaalihaber

Read Previous

Bosna Hersek’te depremden etkilenen çocuklar için oyuncak kampanyası başlatıldı

Read Next

Yunanistan’da toplanan yeni yardımlar Türkiye’ye ulaştı