“Bulgaristan, ortak Avrupa pozisyonunu desteklemekten kaçınmalı”

Bulgaristan Cumhurbaşkanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliğinden yapılan açıklamada Cumhurbaşkanı Rumen Radev’in “ Venezuela’daki olaylar endişe ve kaygı uyandırıyor, ülkedeki gerginliğin tırmanması ve şiddet riski var” dediği kaydedildi. 

Radev, “Bu şartlar altında hükümetle muhalefet arasındaki diyalogu, ülkenin geleceği için barışçıl bir çözüme götürecek siyasi bir süreç adına sürdürmek kritik öneme sahip. Siyasi kriz, ancak uluslararası gözlemcilerin izleyeceği ülkenin Anayasası’na göre şeffaf seçimler düzenlenerek çözülebilir” diye belirtti.

Cumhurbaşkanı,” Ancak ortak Avrupa pozisyonuna ilişkin öneri böyle bir çözüme götürmez. Eleştirilerim anlaşmazlığa düşen her hangi bir tarafın lehine değildir. Uluslararası hukukun üstünlüğü ve ihlalinin olumlu sonuçlara yol açamayacağına dair kesin kanaat söz konusudur“ diye sözlerine ekledi.

Bulgaristan Devlet Başkanı, ”Politik bakış açısıyla ültimatomların her zaman iletişim kanallarını kestiği ve müzakere fırsatlarını engellediği dersini öğrenmemiz gerekirdi. Son yıllarda diğer ülkelerle birçok durumda olduğu gibi uzun zamandır devleti ve bölgeyi istikrarsızlaştırıp Venezüella halkına acı getirecek şiddeti ve iç çatışmayı kışkırtma riski artıyor” diye kaydetti.

Radev,” Bulgaristan’ın önerilen ortak Avrupa pozisyonunu desteklemekten kaçınması gerektiğine inanıyorum” diye ifade etti.

 

Kırcaalihaber

Read Previous

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Çipras’ı kabul etti

Read Next

“Sırbistan, şantaj yapmayı sürdürüyor”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *