Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, Avrupalı liderlerinin AB’nin 2021-2027 dönemi için uzun vadeli bütçesini ve COVID-19’a karşı kısıtlayıcı tedbirlerden dolayı zarara uğrayan AB ekonomisini kurtarma fonunu müzakere ettikleri beş gün süren AB Konseyinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, “Bulgaristan, önümüzdeki yıllarda AB’den yaklaşık 29 milyar avro destek alacak”diye açıkladı.

Borisov, “Bulgaristan, öngörülen miktardan 1 milyar avro fazla kaynak alacak. Herkes bunu hak ettiğimizi, AB Dönem Başkanlığımızın bir örnek olduğunu söyledi. Charles Michel, bizzat beni telefonla aradı ve müzakerelerde ona verdiğim büyük destek için teşekkür etti. Sonunda hepimiz birbirimizi tebrik ettik ve bizde yerel saat 06.40’ta İsveç Başbakanı’nın doğum gününü kutladık. Kız kardeşimin cuma günü doğum günüydü, gidemedim, o artık yaşlandı, bana kızmayacak, kendisine sağlık sıhhat dilerim, kendisini buradan kutlamak istiyorum” dedi.

Başbakan, “Biz daha fazla kaynak alacak olan az sayıdaki ülkelerden biriyiz. Hem de bu, yeni çok yıllı bütçe tutarının 62 milyar avro daha az olmasına rağmen oluyor. Bu yüzden istifamı hak ediyorum, çünkü bu kısıtlamaya rağmen 2 milyar avro daha fazla kaynak verilecek. İstifamı isteyen insanlara gelecek yıllar için 29 milyar avro bırakıyorum” diye yorum yaptı.

Borisov, “AB liderleri uzlaşmaya vardılar. Dün gece yarısı anlaştık- hibe miktarı 390 milyar avroya, kredi miktarı ise 36 milyar avroya düştü. Herşey yeniden yazıldı” dedi.

Borisov, “Bulgaristan’a ilk defa yoksul bölgeler için 200 milyon leva değerinde hibe verilecek. Charles Michel, Bulgaristan’ın çok büyük bir dostu. Merkel çok yardımcı oldu. Sebastian Kurz’dan büyük destek gördük, konseyde sanki Bulgaristan Başbakanıymış gibi Bulgaristan’a bu söz konusu 200 milyon leva değerinde hibe desteği verilmesini istediğini savundu. Hollanda Başbakanı’na özel olarak teşekkür etmek isterim” diye ifade etti.

AB’nin 2027 yılına kadar bütçesi 1.8 trilyon euro olacak. Bu anlaşmaya Brüksel’deki müzakerelerin beşinci gününde varıldı. AB’nin tarihinde ilk kez bütçe fonlarının tahsisinin hukukun üstünlüğü ve çevrenin korunması ile ilişkilendirilmesi konusunda bir anlaşmaya varıldı.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, “Bu bütçe aynı zamanda bir ekonomik toparlanma fonu da içerecek. Bu fon 750 milyon avro tutarında olacak” diye belirtti.

Kaynak: Kircaalihaber.com

Önceki Haber

Ayasofya Camisi’nin açılışına gitmek isteyenlere otelini ücretsiz açacak

Sonraki Haber

BM: Azerbaycan-Ermenistan çatışmasının büyümesi felaket olur