“Bulgaristan, önde gelen elektrikli kamyon üreticileri arasında yer alacak”

Bulgaristan Yenilik ve Büyüme Bakanı Daniel Lorer, Plovdiv (Filibe) şehrinde Sevic v500e marka elektrikli otomobilin tanıtım etkinliğinde yaptığı konuşmada, “Ülkemiz yakın gelecekte önde gelen elektrikli kamyon üreticileri arasında yer alacak, yüksek teknolojili ve yenilikçi bir üretimden bahsediyorum” diye kaydetti. Plovdiv’de monte edilen otomobil, Avrupa yollarında trafiğe katılmak için Avrupa otomobil organizasyonu UTAC tarafından sertifikalandırıldı.

Bulgar elektrikli kamyonları tamamen yenilenebilir enerji kaynaklarından elde edilen enerjiyle üretilecek. İlk 500 adet kamyon ihracata yönelik üretildi. Kamyona Batı Avrupa ülkeleri ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD) tarafından büyük ilgi var. Bu kamyonların pili 300 km mesafe kat etmelerine ve 600 kg’a kadar yükleme yapmalarına imkan veriyor ve ticarette güçlü bir uygulamaya sahiptir.

Üreticinin hedefi, yılda yaklaşık 1000 adet üretecek olan 20 milyon leva değerinde yeni bir fabrika inşa etmektir. Elektrikli otomobilin fiyatı 20 000 ile 24 000 avro arasında değişiyor ve şimdiden ticari kuruluşlar, sosyal ve koruyucu hizmet kurumları, park ve bahçe işletmecileri tarafından ilgi görüyor.

Bakan Lorer, Başbakan Yardımcısı ve Çevre ve Su Bakanı Borislav Sandov ile birlikte Trakya Ekonomik Bölgesi’nde (TİZ) en büyük yatırım yapan şirketlerin temsilcileriyle görüşmek üzere Plovdiv’i ziyaret etti.

Lorer, “Mart ayının sonuna kadar Yenilik ve Büyüme Bakanlığı, küçük ve orta ölçekli işletmeleri hedefleyen enerji verimli teknolojilere ilişkin yeni bir tedbir uygulamaya başlayacak. Tedbir 140 milyon leva tutarında hibe desteği verilmesini öngörüyor ve şu anda Avrupa Komisyonu ile Bulgaristan için bu miktarın artırılması için yoğun müzakereler devam etmektedir, bu nedenle muhtemelen on milyonlarca leva artacaktır” diye açıklık getirdi.

Trakya Ekonomik Bölgesi Şirketi Kurucusu ve İcra Müdürü Müh. Plamen Pançev, “Trakya Ekonomik Bölgesi, 2040 yılına kadar karbon nötr olmayı taahhüt ediyor” diye bildirdi. Bu, her biri teknolojik ve sosyal bir parçası olan 12 projeden oluşan bir stratejidir. Müh. Pançev, stratejinin şu üç aşamada uygulanacağını açıkladı: 2025 yılına kadar şirketlere yüzde 40, 2030’a kadar yüzde 60 ve 2040’de yüzde 100 yenilenebilir enerji verilecek.

Kaynak: Kircaalihaber

Read Previous

DSÖ: Omicron’un BA.2 alt varyantı diğerlerine göre daha bulaşıcı

Read Next

Kosova başbakanlık binası Ukrayna bayrağının renkleriyle ışıklandırıldı