Bulgaristan Ulusal Koronavirüs Kriz Masası Üyesi Prof. Dr. Nikolay Vitanov, BTV’ye yaptığı açıklamada, “Bulgaristan nüfusunun yaklaşık % 35’i Kovid-19’a karşı bağışıklık kazanmış durumda” diye kaydetti.

Bilim insanı, matematiksel modeli aracılığıyla hem koronavirüse karşı ortak koruma kalkanını hem de kendisinin tanımladığı gibi koruma kalkanının çekirdeğinin durumunu izliyor. Bu, nüfusun yüzde 34,9’unu oluşturan şu anda bağışıklık kazanmış olanların kayıt altına alınan Covid-19’u geçirenlerin, kayıt altına alınmayan Covid-19’u geçirenlerin ve aşılananları içerdiği anlamına geliyor. Koruma kalkanının çekirdeğini yalnızca kayıtlı hastalığı geçirenler ve aşılanlar oluşturuyor. Onların toplam oranı % 17,5 seviyesinde. Koruma kalkanını oluşturanların veya bağışıklık kazanmış olan kişilerin oranının mayıs ayı sonuna kadar % 45’e ulaşması bekleniyor.

Virüsün önümüzdeki haftalarda ve aylarda ülkemizde nasıl gelişeceği, yeni türlerinin ortaya çıkıp çıkmayacağına bağlı olacak. Bu aynı zamanda Paskalya kutlamalarının koronavirüs tablosunu nasıl etkileyeceğine de bağlı olacak.

Profesör, “Tatil günlerinde dikkatli davranmadıysak, virüs bulaşanların sayısı artacak. Bu daha tatillerin sonunda görülecek, yani ayın 10’dan itibaren, ancak 14-15 Mayıs günlerinde tam olarak tezahür edecek” dedi.

Hindistan’da ortaya çıkan mutasyonlu koronavirüs türüne gelince bilim insanının ifadesine göre, veri biriktirmek zaman alacak, böylece bu tür Bulgaristan’a ulaşırsa matematiksel modeller geliştirilebilecek.

Prof. Vitanov, “Hafifletici koşullarımız var. Birincisi, nüfusumuzun yoğunluğu o kadar büyük değil, ikincisi hijyen alışkanlıkları farklı ve üçüncüsü koruma kalkanı oluşturanların oranı % 35, yani, yeni bir tür ortaya çıksa bile, kasım ayında olduğu gibi vakalarda bu kadar keskin bir artış beklenmiyor” diye ifade etti.

Birkaç gün içinde koronavirüs risk haritasında kırmızı bölgeden çıkan ilk ilimizin olması ve bu ilin Plevne olması bekleniyor.

Bulgaristan’ın 9 il merkezinde koronavirüse karşı aşı olmak isteyenler için oluşturulan “yeşil koridorlar” 9 Mayıs’a kadar açık kalacak.

Kırcaalihaber

Önceki Haber

Almanya’da aşırı sağcılar 2020’de 23 bin 604 suç işledi

Sonraki Haber

Ülke genelindeki Bulaşıcı Hastalıklar Kliniklerinde 1.068 hasta tedavi ediliyor