Bulgaristan Bilimler Akademisi (BAN) ve Sofya Üniversitesi Sveti Kliment Ohridski Üniversitesinde görevli bilim insanlarının hazırladığı nüfus tahmini raporuna göre, 2040 yılına kadar Bulgaristan nüfusunun çeyrek azalarak 5 milyona düşmesi bekleniyor. Rapor, “Bulgaristan’daki bölgesel demografik dengesizlikler – durumu iyileştirmek için nicel boyutlar, nedenler, politikalar ve önlemler” başlıklı araştırma sonuçlarına dayanıyor.

BAN Ulusal Jeofizik, Jeodezi ve Coğrafya Enstitüsü Araştırma Görevlisi Doç. Dr. Nadejda İlieva, “Tahmin, üç varyantta geliştirildi- birinci seçenek mevcut demografik gelişmenin korunması eğilimi olacağını varsayar, ikinci seçenek iyimser – doğum oranında ve doğurganlık oranında bir artış varsayar ve üçüncüsü, demografik süreçlerin bozulmasını varsayar” diye açıkladı. Tahminin her üç versiyonunda da nüfus düşüşü bekleniyor, ancak farklı oranlarda. 5 milyon 79 bin kişiden, 5 milyon 359 bin kişiye ve 5 milyon 800 bin kişiye kadar bir düşüş olacağı tahmin ediliyor.

Doç. İlieva, “Önümüzdeki on yıllarda nüfusu artırmak için mücadele edilecek. Nüfusu çoğalan şehirler ayakta kalacak” diye vurguladı.

Bilim insanının ifadesine göre, son yıllarda Bulgaristan’da ölüm oranı binde yaklaşık 15.5-15.9 iken, 2020’de binde 20 civarına yükseldi.

Kircaalihaber

Önceki Haber

Hırvatistan’da ‘Geleneksel Türk Okçuluğu’ kursu açıldı

Sonraki Haber

Başkent Üsküp’te 213 trafik cezası kesildi