Bulgaristan: NATO’nun stratejik konseptinde Karadeniz savunması bir öncelik

Bulgaristan Savunma Bakanı Todor Tagarev, Karadeniz’in korunmasının NATO açısından önemli bir öncelik olduğunu açıkladı.

Bulgaristan Savunma Bakanı Todor Tagarev, 13 Ağustos 2023 tarihinde Varna’da Nikola Vaptsarov Deniz Harp Okulu öğrencilerine yaptığı konuşmada NATO’nun stratejik konseptinde Karadeniz’in korunmasını öncelik olarak tanımlandığını vurguladı. Bakan Tagarev, Karadeniz havzasının 78 yıl sonra Avrupa’da ilk kez büyük çaplı bir savaşa tanık olduğunu kaydetti.

Bulgaristanlı Bakan, son dönemde Karadeniz’de NATO üyesi ülkelere yönelik provokasyonların arttığını sözlerine ekledi. Bulgaristan Savunma Bakanı Todor Tagarev, “Değişen durum nedeniyle NATO, Karadeniz’in savunmasını stratejik konseptinde bir öncelik haline getirdi. Karadeniz, bölgedeki tüm müttefiklerin ekonomisi, ulaşımı ve çevresi kadar güvenliği için de son derece önemlidir” açıklamasını yaptı. Bakan, bu durumun Bulgaristan donanmasının rolünü ve sorumluluğunu büyük ölçüde artırdığını ifade etti.

UKRAYNA DIŞİŞLERİ BAKANI KULEBA, DAHA ÖNCE KARADENİZ’E DİKKAT ÇEKMİŞTİ

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, 2023 yılının Nisan ayında Baltık Denizi gibi Karadeniz’in de bir NATO denizi olması gerektiğini söylemişti.

RUSYA’DAN KARADENİZ’DEKİ ULUSLARARASI SULARDA ÇİRKİN PROVOKASYON! 

13 Ağustos 2023 tarihinde Vasily Bykov adındaki bir Rus devriye gemisinin, Karadeniz’in güneybatısından kuzeyine ilerleyen Şükrü Okan isimli Palau bandıralı kuru yük gemisine, otomatik silahlarla uyarı ateşi açtığı öğrenildi. Olayda, Ka-29 helikopterinden inen Rus askerleri, gemiyi içindeki mürettebat ile kontrol etti. Rusya’nın, Karadeniz’de uluslararası sularda ticaret gemisine yönelik uyarı ateşi açması tepkilere neden oldu.

UKRAYNA DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI RUSYA’NIN UYARI ATEŞİNİ KINADI

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, bugün konuya ilişkin bir açıklama yaparak, çirkin provokasyona sert tepki gösterdi. Bakanlığın açıklamasında şu ifadeler kullanıldı:

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Rusya Federasyonu’nun 13 Ağustos’ta Karadeniz’de İsmail Limanı’na gitmekte olan Türk kuru yük gemisi Şükrü Okan’a karşı gerçekleştirdiği provokatif eylemleri şiddetle kınamaktadır. Rus Donanması gemiye ateş açarak ve deniz haydutları gibi gemiye çıkarak Birleşmiş Milletler (BM) Deniz Hukuku Sözleşmesini, BM Şartını ve diğer uluslararası hukuk normlarını ağır bir şekilde ihlal etmiştir. Bu eylemler, Rusya’nın Karadeniz’deki ticari gemilerin güvenliğine, tehditler yaratmaya yönelik kasıtlı politikasının bir örneğidir. 

Stratejik ortağımız Türkiye ile destek ve dayanışmamızı ifade ediyor ve uluslararası toplumu, Rusya’nın Karadeniz’de gemilerin barışçıl geçişini engelleyen eylemlerini önlemek üzere kararlı tedbirler almaya çağırıyoruz. Rusya’nın  Ukrayna limanları istikametinde ilerleyenler de dâhil olmak üzere Karadeniz’deki uluslararası rotaları bloke etme girişimleri önlenmelidir. Bu bağlamda Ukrayna, ortaklarına küresel gıda güvenliğinin sağlanmasında kilit bir rol oynayan Karadeniz Tahıl Girişimi’nin uygulanmasının sürdürülmesi için çabalarını artırmaları çağrısında bulunmaktadır.”Kaynak: kırımhaberajansı

Read Previous

TDV İslam Ansiklopedisi’nin hikayesini anlatan belgesel, ilk seyircisiyle Saraybosna’da buluştu

Read Next

LEN 17 Yaş Altı Erkekler Avrupa Sutopu Şampiyonası’nda Yunanistan ve Sırbistan finale yükseldi