Bulgaristan Meclisinden Ukrayna’daki askeri çatışmaya ilişkin ortak bildiri

Bulgaristan Meclisi, Ukrayna’daki askeri çatışmaya ilişkin ortak bildiri kabul ederek, milli duruş sergiledi. Başbakan Kiril Petkov, Rusya Federasyonu’nun Ukrayna’ya yönelik başlattığı askeri operasyonuna karşı ortak bildiri taslağına ilişkin görüşmeler sırasında, “Birleşelim ve ortak bir duruş sergileyelim” diye çağrıda bulundu. Başbakanın ifadesine göre, bu noktada Avrupa Birliği (AB) tarafından Rusya’ya yaptırımlar uygulamamak gibi bir seçenek yok.

Petkov, “Bu uzun süre devam edecek bir çatışma, unutmayalım ki orada bir, şu anda soydaşlarımızın Ukrayna’dan buraya taşınmasını organize ediyoruz” diye kaydetti.

Şimdilik topraklarımızda askeri çatışma riski olmadığını vurgulayan Başbakan, “Tüm alanlardaki riskleri değerlendirmek için on çalışma grubu oluşturduk. Bulgaristan hükümeti olarak Rusya Federasyonu’nun eylemlerini büyük bir şiddetle kınıyoruz” diye altını çizdi.

 Bildiride, “47. Dönem Halk Meclisi, Rusya Federasyonu’nun uluslararası insan hakları hukukunu ağır bir şekilde ihlal etmesini ve Ukrayna’ya yönelik askeri müdahale yoluyla egemenlik ve toprak bütünlüğünü ihlal etmesini şiddetle kınıyor. Meclis, AB ve NATO’daki ortaklarını ve müttefiklerini, çatışmayı azaltmak için yaptırımlar da dahil olmak üzere bir önlem paketinin tartışılması konusunda destekler. Bulgaristan hükümetini uluslararası güvenlik mimarisine yönelik zorlukların ciddiyeti ile orantılı olarak gerekli önlemleri alması konusunda destekler” denildi.

Bildiride ayrıca şu ifadelere yer verildi: “Meclis, Bulgaristan hükümetini, Bulgaristan devletinin imkanları ölçüsünde Ukrayna’ya yardım etmeyi düşünmesi ve teklif etmesi, bölgedeki sivillerin yaşamlarının ve sağlıklarının korunmasının mutlak bir öncelik olduğu konusunda ısrar etmesi ve tahliye ihtiyacı olması durumunda da dahil olmak üzere Ukrayna’da yaşayan Bulgaristan vatandaşları ve Ukrayna vatandaşlığına sahip Bulgarlara acil yardım yapılmasına yardımcı olması konusunda destekler. Meclis, аskeri harekatın sonuçlarıyla başa çıkmak için bir plan önermesini ve sunmasını bekliyor. Bulgaristan Meclisi, Rusya Federasyonu’nu аskeri harekatı derhal durdurmaya ve uluslararası hukuka tam olarak uymaya çağırıyor”.

Bildiri, Bulgaristan Meclisinde yer alan altı siyasi güç tarafından desteklenirken Vızrajdanne (Yeniden Diriliş) partisi ise bildiriye ve Rusya’ya karşı yaptırımlar uygulanmasına karşı çıktı.

Kircaalihaber

Read Previous

Rusya Devlet Başkanı Putin: Ukrayna ile üst düzey müzakerelere hazırız

Read Next

İHH’dan Balkanlar’da 5 ülkeye kış yardımı