Bulgaristan Meclisi, Cumhurbaşkanı’nın veto kararını reddetti

Bulgaristan Meclisi, ABD ile yapılan 8 adet F-16 Block 70 tipi savaş uçağı, silah ve donanımının satın alımına ilişkin dört uluslararası sözleşmenin onaylanmasına ilişin kanun tasarısını yeniden onaylayarak, Cumhurbaşkanı Rumen Radev’in veto kararını reddetti.

Veto kararına ilişkin oylamada 128 milletvekili ret oyu kullanırken 73’ü kabul oyu, 3’ü ise çekimser oy kullandı.

Veto kararı, Bulgaristan’ın Avrupalı Geleceği İçin Vatandaşlar (GERB) partisi, Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) milletvekilleri ve İç Makedon Devrimci Örgütü (VMRO) partisi mensubu bazı milletvekillerin oylarıyla reddedildi.

Veto kararına ilişkin tartışmalar iki saatten fazla sürdü. Yapılan oylamada tasarı, Radev’in geri çevirmesinden 3 gün sonra 128 milletvekilinin oyuyla yeniden kabul edildi.

Tasarı, Meclis Genel Kurulunda 19 Temmuz 2019 tarihinde onaylanmıştı. Radev, veto kararının gerekçe kısmında uluslararası sözleşmelerin onaylanmasının çok kısa sürede yapıldığını ve yeniden görüşülmesi için tasarıyı veto ettiğini belirtti. Radev, ayrıca karşılıklı olarak kabul edilebilir sözleşme koşullarının bulunduğuna dair ulusal uzlaşı ve kanaate ulaşılmasına ihtiyaç olduğunu kaydetti.

Cumhurbaşkanı, veto kararıyla ilgi gazetecilere verdiği brifingde Bulgaristan’ın ödeyeceği tutarlara karşı nasıl bir teminat alacağını, gerekli altyapıyı ne zaman inşa edeceğini sordu ve tekrar anlaşmanın, gerekli uçak silahlarını, bakımını ve eğitimi içerip içermeyeceğinin belli olmadığını belirtti.

Maliye Bakanı Vladislav Goranov, bu sözlere karşılık olarak Cumhurbaşkanı’nın ABD’den 8 F-16 savaş uçağı alımına ilişkin tartışmaları popülist konuşmaya çevirdiğini söyledi. Goranov, Radev’in anlaşmayı geciktirmek için bir senaryo hazırladığına dair şüphesini dile getirdi. Sözleşme hükümleri uyarınca öngörülen 1.256 milyar dolar 5 Eylül’e kadar ödenmezse teklif geçerli olmayacaktır.

Bu bağlamda Maliye Bakanı, Cumhurbaşkanı’nın aynı zamanda sekiz uçağın fiyatının ödenmesinin bir kerede toptan olarak yapılması için gereken bütçenin güncellenmesine ilişkin kanun tasarısını da veto etmesini beklediğini ifade etti. Goranov, bu veto kararının da reddedilmesi için Meclis Genel Kurulunun olağanüstü toplanmaya hazır olduğuna kanaat getirdi. Goranov, Radev’in hareketlerini yasal, ama gayri meşru olarak nitelendirdi.

 

Kırcaalihaber

Read Previous

“Yunanistan’ın yaptığı hukuk dışıdır”

Read Next

Mostar Köprüsü’nde geleneksel atlama yarışları yapıldı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *