Bulgaristan Meclisi, 2023 yılı devlet bütçesini onayladı

Bulgaristan Meclis Genel Kurulu, dün sabah 09.00’da başlayan ve yaklaşık 21 saat süren toplantısında nihai olarak 2023 yılı devlet bütçesini onayladı.

Mali çerçeve, başlangıçta önerilen sermaye programının büyük bir kısmının korunmasıyla tahakkuk esasına göre yüzde üç bütçe açığında hesaplandı.

Tasarıda İçişleri Bakanlığı (MVR), Devlet Milli Güvenlik Ajansı (DANS), Ulusal Sosyal Güvenlik Enstitüsü (NOİ) ve diğerleri gibi bazı bakanlıklar ve diğer kurumlarda ücretlerin artırılması için ödenek sağlanmaktadır.

Yaklaşık 21 saat süren toplantıyı Meclis Başkanı Rosen Jelyazkov, “Sevgili mesai arkadaşlarım, günaydın ve bütçeniz kutlu olsun” sözleriyle kapatırken Maliye Bakanı Asen Vasilev ise nihayette kabul edilen bütçe tasarısından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Bakan, “Bütçe başlangıçta belirlenen parametreler dahilinde %3 açık, ciddi bir sermaye programı, Meclis kararıyla sermaye maliyetlerinin bir kısmından yaklaşık 300 milyon leva tutarında ek ödemelere yönelik yeniden dağıtım öngörmekte olup, gelirlerin tahsil edilebilmesi için genel olarak mali tedbirlerin büyük bir kısmı korunmuştur” diye belirtti.

100 kişiden fazla çalışanı olan şirketlerde çalışanların maaşları banka havalesi ile ödenecek. Diğer değişiklikler ise doğrudan Meclis Genel Kurulunda yapıldı.

PP-DB İttifakı Milletvekili Veko Sabrutev, ödeme hesabıyla ilgili ana işlemlerle ilgili şöyle açıklama yaptı: “İşçilik ücretleri, emekli aylıkları, sosyal sigorta ve sosyal yardımlar kapsamında yardım ve tazminat ödenekleri, okul, üniversite ve doktora öğrencileri için burs parası almak için açılan hesaplarla ilgili işlem ücreti ödenmez. Ana işlemlere ilişkin banka hesabı ücretsiz olarak işletilir.”

Nakit bakiyesi 50 000 levanın üzerinde olan KDV kaydına sahip şirketlerin her 3 ayda bir bu miktarı beyan etmesi gerekecek.

PP-DB İttifakı Milletvekili Martin Dimitrov, “Amacımız, kayıt dışı ekonominin azaltılması, hem hükümetin hem de Halk Meclisin önemli bir hedefi olan kayıt dışı ekonomiye karşı önlemler alınması, aynı zamanda işletmeler için aşırı idari yüke izin verilmemesidir” dedi.

Kırcaalihaber

Read Previous

AB, Kosova’nın kuzeyinde yeni seçimler için belediye başkanlarının istifa etmesinden yana

Read Next

Beşiktaş, Hırvat futbolcu Rebic’te mutlu sona yaklaştı