Bulgaristan Meclis Başkanı Jelyazkov, Arnavutluk’a ziyarette bulundu

binary comment

Bulgaristan ve Arnavutluk, Avrupa’da ve bölgede, ortak Avrupa ve Avrupa-Atlantik değerleri üzerine inşa edilmiş, barış ve refah dolu bir geleceğe yönelik ortak bir vizyona sahiptir.

Bu, Bulgaristan Meclis Başkanı Rosen Jelyazkov tarafından Arnavutluk Cumhuriyeti Ulusal Meclis Başkanı Lindita Nikola ile yaptığı görüşmede belirtildi.

Meclis Başkanı Rosen Jelyazkov başkanlığındaki Bulgaristan Parlamento heyeti, Arnavutluk Meclis Başkanı’nın daveti üzerine Tiran’a resmi bir ziyarette bulunuyor.

Rosen Jelyazkov, Bulgaristan’ın Arnavutluk’u kendisine büyük güven duyulan bir ortak olarak gördüğünü vurguladı. Ona göre, NATO üyeliği ve Arnavutluk’un AB’ye katılım olasılığı, iki ülkenin Avrupa ve bölgenin kalkınmasına ilişkin ortak görüşleri açısından sağlam bir temel oluşturuyor. Millet Meclisi Başkanı, Bulgaristan’ın siyasi desteğinin yanı sıra Arnavutluk’un AB’ye katılım sürecinde uzman yardımı sağlamaya hazır olduğunu da sözlerine ekledi.

Rosen Jelyazkov, Bulgaristan ile Arnavutluk arasındaki ikili ilişkilerin derinleşmesinin Batı Balkanlar’daki süreçleri etkilemenin yanı sıra Güneydoğu Avrupa bölgesinde çok taraflı işbirliğinin geliştirilmesi için ek fırsatlar sağladığına dikkat çekti. Jelyazkov, büyük bölgesel altyapı projelerinin uygulanmasının Bulgaristan için kilit öneme sahip olduğunu da sözlerine ekledi. Ona göre ulaşım bağlantısının iyileştirilmesi, iki ülke arasındaki ekonomik işbirliğinin güçlendirilmesi ve bir bütün olarak bölgenin refahı için zorunlu bir gerekliliktir. Meclis Başkanı, Koridor VIII’in stratejik önemini vurguladı ve uzun süredir beklenen bu projenin hızla hayata geçirilmesi için daha yoğun çaba gösterilmesi çağrısında bulundu.

Rosen Jelyazkov, Ulusal Azınlıkların Korunmasına İlişkin Kanunun kabul edilmesiyle azınlıkların haklarının korunması konusunda Arnavutluk’un şimdiye kadar gösterdiği çabaları Bulgaristan’ın takdir ettiğini söyledi. Jelyazkov, “Arnavutluk’un, ulusal azınlıkların haklarını tam olarak güvence altına alma yönündeki tutarlı konumunu koruyacağına güveniyoruz ve 2017 Çerçeve Kanunu ile ilgili geri kalan ikincil mevzuatın kabul edilmesini ve uygulanmasını sabırsızlıkla bekliyoruz,” dedi. Onun deyimiyle Arnavutluk’taki Bulgar ulusal azınlığı önemli bir dostluk köprüsü ve ülkelerimiz arasında var olan karşılıklı güvenin güçlenmesinde etkendir.

Görüşme sırasında Rosen Jelyazkov, dostluk gruplarının kilit rolüyle parlamentolar arası aktif işbirliğinin Bulgaristan ile Arnavutluk arasındaki ilişkilerin genel olarak güçlenmesine önemli katkı sağladığını belirtti.

Arnavutluk Cumhuriyeti Ulusal Meclis Başkanı Lindita Nikola, Arnavutluk’un AB entegrasyon yolunda devam eden desteği için Ulusal Meclise ve Bulgaristan Hükümetine teşekkür etti ve bu yardımın müzakere sürecinde de devam edeceğine olan inancını dile getirdi. Halklar arasında anlayış, güven ve saygının geliştirilmesinde önemli rol oynayan parlamento diyaloğunun güçlendirilmesinin önemine dikkat çekti.

Bulgaristan heyetinde Kültür ve Medya Komisyonu Başkanı ve Bulgaristan-Arnavutluk Dostluk Grubu Üyesi Toma Bikov (GERB-SDS), Milletvekili Vanina Vecina (“PP-DB”), Ekonomi Politikası ve Yenilik Komisyonu ve HÖH Parlamento Grubu Başkan Yardımcısı Hamid Hamid, Bulgaristan-Arnavutluk Dostluk Grubu Başkanı Kliment Şopov (“Vazrajdane”), Bulgaristan-Arnavutluk Dostluk Grubu üyesi ve Milletvekili Rumen Geçev ( “Bulgaristan için BSP”) ve Milletvekili Pavela Mitova (“Böyle bir halk var”)yer alıyor.
Kaynak: Kırcaalihaber

Read Previous

AB Yüksek Temsilcisi Borrell, “tamamen İsrail yanlısı duruşu” nedeniyle von der Leyen’i suçladı

Read Next

Borrel, Kosova ve Sırbistan hakkında konuştu