Bulgaristan, Makedonya’ya insani yardım malzemesi gönderdi

Bulgaristan hükümeti, komşu ülke Makedonya’da 6 ve 7 Ağustos’ta meydana gelen sel felaketinin verdiği zararların azaltılması üzere insani yardımda bulunuyor.

İnsani yardım çadırlar, karyolalar, lastik çizmeler, koruyucu takımlar, kablo ve elektrik ağları, kürekler, tırmıklar, kazmalar, kovalar ve metal arabalar, dezenfektanlar ve temizleyiciler, lateks eldivenler, su pompaları, benzinli jeneratörler, maden suyu ve çocuk bezleri şeklinde yapıldı. İçişleri Bakanlığı, Savunma Bakanlığı, Bölgesel Kalkınma ve İskan Bakanlığı, Ulaştırma, Bilişim Teknolojileri ve Haberleşme Bakanlığı, Tarım ve Gıda Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Bulgaristan Kızılhaç Örgütü tarafından sağlanan insani yardımın toplam maliyeti yaklaşık 120 bin leva.

İçişleri Bakanlığı Yangın Güvenliği ve Sivil Savunma Genel Müdürü Başkomiser Nikolay Nikolov, “Üsküp’te meydana gelen sel sonrası durumun ağır olması ve Makedonya’nın yardım talebinde bulunması göz önüne alınarak, hükümet maddi yardımda bulunma kararı aldı. Meslektaşlarımızın bizden istediği hemen hemen her şeyi sağlamış bulunuyoruz” dedi. Başkomiser Nikolov, malzemelerin hızlı bir şekilde Üsküp’e ulaştırılması konusunda Bulgaristan Kızılhaç Örgütü’nün çok büyük yardımda bulunduğunun altını çizdi.

Daha sonra üç kamyon dolusu insani yardım malzemesinin bugün Makedonya Cumhuriyeti’nin başkenti Üsküp’e ulaştırıldığı bildirildi.

Bulgaristan, Makedonya Cumhuriyeti halkının yaşadığı trajediye duyarlı olduğunu ifade etmek için insani yardımda bulunuyor. Ülkemiz, zararların giderilmesinde yerel yönetimlere ve nüfusa yardımcı olmak için sel felaketinin yaşandığı ertesi günü Üsküp’e arama ve kurtarma ekipleri gönderen birinci ülkeydi.

Kaynak: Kırcaali Haber

Read Previous

Kalkandelen’de şehitleri anma programı

Read Next

Yunanistan’da turist teknesine sürat botu çarptı: 4 ölü

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *