Bulgaristan, Kuzey Makedonya’nın AB’ye üyelik sürecine yönelik vetodan vazgeçme çağrılarını reddetti.

Bulgaristan’ın geçici hükümetinin Dışişleri Bakanı Svetlan Stoev, AB yetkilileri ile gerçekleştirilen görüşmelerin ardından yaptığı açıklamada ülkenin Kuzey Makedonya’ya yönelik tavrında değişiklik olmadığını söyledi.

Cuma günü Avrupa Komisyonu’nun Komşuluk ve Genişlemeden Sorumlu Üyesi Oliver Varhelyi ve Portekiz Dışişleri Bakanı Augusto Santos Silva ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada Stoev, Bulgaristan’ın Kuzey Makedonya’ya yönelik tavrının parlamento tarafından bütün partilerin görüş bildirimiyle kabul edildiğini ve geçici hükümetin bu konuda değişiklik yetkisi olmadığını belirtti.  

Bulgaristan’da genel seçimler 11 Temmuz’da gerçekleştirilecek.

Bu tarihe kadar Bulgaristan’ın Kuzey Makedonya’ya yönelik siyasetinde değişiklik beklenmiyor.

Bulgaristan, Kuzey Makedonya’nın AB’ye üyelik sürecindeki blokajına son vermek için bu ülkeyi Makedonca’nın Bulgarca’nın bir lehçesi olduğu ve Makedon halkının kökeninin Bulgar olduğu yönündeki tarih tezlerini kabul etmeye zorluyor.

İki ülke arasındaki tarihi anlaşmazlıkların çözümü için kurulan tarihçiler komisyonundan sonuç alınamadı.

Kuzey Makedonya hükümeti, kendilerine yönelik tavrın Bulgaristan’daki seçimler ile ilgili olduğuna ve bu tavrın seçimlerin ardından değişeceğine inanıyor.

Daha önce Yunanistan’la ülkenin ismine ilişkin anlaşmazlıklar nedeniyle ülkenin resmi ismini “Kuzey Makedonya” olarak değiştiren Kuzey Makedonya’da siyasetçiler, AB’ye üyelik için kimliklerinin pazarlık konusu yapılmasını reddediyor.

Kaynak: Balkan News

Önceki Haber

Kapıkule’den girişlerde 30 dakikada sonuçlanan PCR testi uygulaması gelecek ay başlayacak

Sonraki Haber

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Radev: Kuzey Makedonya’nın AB’ye giden yolu Bulgaristan’dan geçiyor