“Bulgaristan, Kuzey Makedonya’ya AB’ye katılımı konusunda pozisyonunu açıklayacak”

Bulgaristan’ın Kuzey Makedonya ile ilişkileri ve ortak tarihleriyle ilgili tartışmalı konularda müzakerelerden sonuç alınmamasından dolayı bugün Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev, Başbakan Boyko Borisov, Dışişleri Bakanı Ekaterina Zaharieva, Başbakan Yardımcısı Krasimir Karakaçanov, Meclis Başkan Yardımcısı Emil Hristov, Meclis Dışişleri Komisyon Başkanı Cema Grozdanova, Meclisteki yer alan parti gruplarının temsilcileri ve Bulgaristan-Kuzey Makedonya Karma Tarih ve Eğitim Çok Disiplinli Uzman Komisyonu Eş Başkanı Prof. Dr. Angel Dimitrov’un katılımıyla danışma toplantısı gerçekleştirdi.

Toplantıdan sonra Radev, basına yaptığı açıklamada, “Hükümet, Kuzey Makedonya konusunda ulusal bir pozisyon geliştirmeli, kriterleri ve gereklilikleri Kuzey Makedonya’nın Avrupa Birliği’ne (AB) katılımı için ön şart haline gelmelidir. Ancak bu şartlar önceden belirlenmeli ve yerine getirilmelidir, aksi takdirde müzakere sürecinin sonraki aşamalarına devam edilmeyecektir” diye belirtti.

Cumhurbaşkanı,” Bugünkü toplantıya katılanlar prensipte anlaştı – Bulgaristan’ın ulusal çıkarlarını korumak için net şartlar ve kriterler içeren ulusal bir pozisyon geliştirmek için acil harekete geçilmelidir. Bu gereklilikler ve kriterler müzakere çerçevesinin bir parçası olmalı ve Kuzey Makedonya’nın AB’ye kabul edilmesi için ön şart haline gelmelidir. Hükümet, Kuzey Makedonya’nın AB üyelik müzakere sürecinin tamamlanmasından önce net nihai hedeflerin belirlenmesine ve her ardışık aşamada net kriterler ile ulaşılacak belirli ara hedeflerin belirlenmesini taahhüt etti. Böyle bir ulusal pozisyonun tabii ki, Mecliste de tanıtılması gerekir” dedi.

Cumhurbaşkanı’nın ifadesine göre, özellikle okul müfredatlarına, müzelerdeki yazılara, anıt taşlarına ve kamu medyalarının pozisyonlarına dikkat edilmelidir, çünkü iyi komşuluk ilişkileri kurulması, başarılı bir müzakere süreci için kilit bir kriter olmalıdır.

Cumhurbaşkanı,” Kırmızı çizgiler çizilmelidir. Kuzey Makedonya’nın Avrupa entegrasyonu Bulgar tarihini, dilini ve kimliğini bozuk para gibi harcama pahasına olmayacak. Açık koşullar önceden açıkça belirlenmelidir ve yerine getirilmezlerse, müzakere sürecinin sonraki aşamalarına devam etmeme imkanı olmalıdır. Bu, önceden bilinmelidir, müzakere sürecinin en başında belirtilmelidir” diye belirtti.

Radev, böyle bir pozisyonun geliştirilmesinin, sadece Bulgaristan için değil aynı zamanda AB ve Kuzey Makedonya için de faydalı olacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı, Bulgaristan’ın Kuzey Makedonya’nın Avrupa-Atlantik perspektifini her zaman desteklediğini vurgulayarak bağımsızlığını tanıyan ilk ülke olduğunu hatırlattı. Radev, ayrıca İyi Komşuluk Anlaşması’nın Bulgaristan hükümetinin girişimiyle imzalandığını, ancak beklenen sonuçları vermediğini söyledi.
Dışişleri Bakanı, bugünkü toplantıda Kuzey Makedonya’nın hava sahasında silahlı hava polisi uygulanması konusunu da gündeme getirdiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı, ”Bulgaristan hükümeti’nin NATO çerçevesinde tüm imkanları ve elbette ortaklarımızla diyalog içinde tüm imkanları kullanacağı ve böylece sorumluluk payını üstleneceği ve bu rotasyon görevini üstleneceği konusunda prensipte anlaşıldı. Bunu yapmak için hem araçlarımız hem de yeteneklerimiz var. Bu, Bulgaristan’ın bölgesel ve müttefik olarak yapıcı ve sorumlu rolünü gösterecektir” diyerek açıklamasını sonlandırdı.

 

Kaynak: Kırcaalihaber.com

Read Previous

Uğurlu öğrenci, Bosna Hersek’ten altın madalya ile döndü

Read Next

Avrupa Haber Ajansları Birliğinden Google’a telif hakları uyarısı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *