Bulgaristan’da Geçici Başbakan Stefan Yanev, Madjarovo kasabasına gerçekleştirdiği ziyareti sırasında basına yaptığı açıklamada, “Bulgaristan, Kurtarma ve Sürdürülebilirlik Planı’nı 15 Ekim’e kadar Brüksel’e gönderecek” diye bildirdi.

Yanev, “Zorluklar çoktur. Planın büyük ölçüde tamamlanması için gerekli önlemleri aldık. Uzmanların görüşünün alınması gereken sorular kaldı. Umarım bu sorular önümüzdeki hafta içinde çözülür. Öyle ki, en geç 15 Ekim’e kadar hazır olmamız ve planın sunulması gerekiyor” diye açıklık getirdi.

Başbakanın ifadesine göre, Bulgaristan’ın enerji stratejisi, 46. Dönem Halk Meclisindeki siyasi güçler tarafından yorumlandı. Yanev, kömür yakıtlı enerji santrallerinin kapatılmasına ilişkin ulusal bir planda 2036’nın son tarih olarak belirtildiğini de sözlerine ekledi.

Yanev, “Konu karmaşık olduğundan dolayı, bu sektörde çalışan birçok kişiyi ilgilendirdiğinden dolayı bu süreyi uzatmak için Avrupa Birliği (AB) Komisyonu ile müzakereler halen devam etmektedir” dedi.

Doğal gaz fiyatlarındaki rekor artışlara ilişkin de yorumda bulunan Başbakan, “Bu aşamada iş dünyasına destek seçenekleri tartışılmadı, bu konuda bir dengelemenin mümkün olup olmadığı ilerideki hesaplamalara bağlı olacak” diye kaydetti.

Yaklaşan Cumhurbaşkanlığı seçimi mücadelesi ile ilgili Yanev, “Siyasi durum ve bazı insanların aday gösterme, bazı partilerin gerçekleşme arayışına girme arzusu bizi şaşırtmamalı – bu, demokratik bir ülkede normal siyasi durumun bir parçasıdır. Her şey insanların gözü önünde yaşanmalı ki, perde arkasında bir şeylerin yapıldığı izlenimi kalmasın” dedi.

Kircaalihaber

Önceki Haber

THP seçim kampanyasına Radoviş’te devam etti

Sonraki Haber

Sivas Belediyesi öğrencileri Bosna Hersek gezisi ile ödüllendirdi