Bulgaristan Sağlık Bakanı Prof. Dr. Kostadin Angelov, 12 Kasım’da yürürlüğe giren ve 30 Kasım’a kadar yürürlükte kalacak olan koronavirüsün yayılmasına karşı tedbirler içeren yeni bir emirname yayınladı. Yeni tedbirler ülke genelinde geçerli.

14 günlük bazda hastalık oranı 100 000 kişi başına 119,9’un üzerinde olan illerde 4-11.11.2020 döneminde yüz yüze eğitim gören ve yüzde 15’inin COVID-19 semptomları nedeniyle yüzde 15’i devamsızlık yapan 5-12.sınıf öğrencilerin yüz yüze eğitimine (uygulamalı dersler, staj, sınıf dışı ders çalışmaları, sınavlar, ikili eğitim sistemi vb.) ara verildi. Okulların online eğitime geçme kararı Eğitim ve Bilim Bakanı tarafından alınacak.

Grup halinde sınıf dışı faaliyetlere ve etkinliklere, ilgi alanlarına göre faaliyetlere, etüt çalışmalarına ve başka faaliyetlere yalnızca derslerin yüz yüze yapıldığı okulların ve sınıfların yapmasına izin veriliyor.

Farklı sınıflardan / gruplardan çocukların karışmasına izin vermeyecek şekilde düzenlenenler dışında kişisel gelişimi destekleme merkezlerinde yüz yüze yapılan ders çalışmalarına ara verildi.

Elektronik ortamda uzaktan gerçekleştirilemeyen pratik alıştırmalar haricinde yüksek eğitim okullarında yüz yüze eğitim askıya alındı. Klinik disiplinlerde pratik alıştırmalar, uygulamalı eğitim (klinik staj), lisans stajı ve “Tıp”, “Diş Hekimliği” ve “Sağlık Hizmetleri” gibi düzenlenen tıbbi meslek alanlarında eğitim gören öğrencilerin mezuniyet sınavlarının yanı sıra sağlık alanında uzmanlık eğitimi bitirme sınavlarının enfeksiyonların önlenmesi ve kontrolüne yönelik önlemlere sıkı sıkıya uyularak yapılmasına istisna olarak izin verilmekte.

Tüm yeme-içme ve eğlence işletmeleri (9. madde kapsamındakiler hariç olmak üzere restoranlar, fast food işletmeleri, kafeler, pastaneler ve barlar) sadece 06.00-23.30 saatleri arasında faaliyet gösterebilir. Bu mekânların günün diğer saatlerinde sadece evlere paket servis yapmasına izin veriliyor.

Market ve eczaneler 65 yaş ve üzeri kişilere sadece 08.00-10.00 saatleri arasında hizmet verecek şekilde organize etmeli. Belirtilen saatlerde 65 yaş altı kişilerin market ve eczaneleri ziyaret etmesine izin verilmemekte.

18 yaş altı çocuk ve gençler, alışveriş merkezleri de dahil olmak üzere ticaret merkezlerini ancak bir ebeveyn, vasi veya başka bir yetişkin eşliğinde ziyaret edebilir.

Organ, doku ve hücre nakli, onkolojik ve onkohematolojik hastalığı olan hastaların teşhisi ve tedavisi, yardımcı üreme ve doğum şekli ne olursa olsun doğumlar, rehabilitasyon faaliyetleri, uzun süreli tedavi ve psikiyatrik bakım hizmetleri ile ilgili faaliyetler dışında hastanede hasta bakımına yönelik sağlık kuruluşlarında ve onkoloji merkezi komplekslerinde planlı hasta kabulü ve planlanan ameliyatların yürütülmesine ara verildi.

Hastanelerin ve onkoloji merkezi komplekslerinin yatak kapasitesinin en az yüzde 20’sini COVID-19 tespit edilen hastaların tedavisi için ayırma zorunluluğu getirildi.

Kırcaalihaber

Önceki Haber

TİKA’dan “Geleceğe Nefes, Dünyaya Nefes” kampanyası kapsamında 25 ülkeye ağaçlandırma desteği

Sonraki Haber

Yunanistan’da Kovid-19 salgınında günlük ölü sayısı 43 ile en yüksek seviyeye çıktı