Avrupa Hastalıkları Önleme ve Kontrol Merkezinin en son risk değerlendirmesine göre Bulgaristan, Avrupa Birliği (AB) üye ülkeler arasında koronavirüs yayılma riski en yüksek olan ülke grubunda bulunuyor.

Avrupa Hastalıkları Önleme ve Kontrol Merkezi Müdürü Andrea Amon, ülkelerin düşük, orta ve yüksek riskli olmak üzere üç gruba ayrıldığına dikkat çekti.

Onun ifadesine göre, yüksek riskli ülke grubu, çok endişe verici eğilimleri olan, eski vaka sayısında, hastaneye yatırılan hasta ve ağır hasta sayısında artış ve bildirilen ölüm vakalarında artış olan ülkeleri içermekte. Amon, bu grupta yer alan ülkelerde özellikle savunmasız insanlar için riskin yüksek olduğunu söylüyor.

Değerlendirme raporunda bildirilen ölüm vakalarında artışın 13 Eylül’den beri Bulgaristan, Hırvatistan, Çekya, Macaristan, Malta, Romanya ve İspanya’da gözlendiği belirtiliyor.

Raporda hastanelerde ve yoğun bakım ünitelerinde yatak doluluk oranının yüksek olduğu ve sağlık çalışanlarının yorgunluk seviyelerinin yüksek olduğu bu ülkelerin bazı bölgelerinde sağlık hizmetleri sisteminin halihazırda baskı altında olduğu belirtilmekte.

Kircaalihaber.com

Önceki Haber

BM’den Putin’in Kovid-19 aşısı teklifine yanıt

Sonraki Haber

Kosova’da vaka sayısı 15 bin 333’e ulaştı