NOVA TV’nin Merhaba Bulgaristan programına konuk olan Bulgaristan’ın Avrupalı Geleceği İçin Vatandaşlar (GERB /ENP) Avrupa Birliği (AB) Parlamentosu Milletvekili Emil Radev,” Bulgaristan, koronavirüs pandemisinin neden olduğu ekonomik krizin etkileriyle başa çıkmak için Avrupa Komisyonu’ndan 15 milyar avro kaynak alacak. Bu tutarın3,3 milyar avroluk kısmının, 30 yıl içinde geri ödenecek kredi olarak sağlanması öngörülmektedir” diye bildirdi.

Radev,” Pandemi kaynaklı hasarın değerlendirilmesi, Avrupa Komisyonu’nun şu anki doğrudan finansmanı ile ilgili değildir. Tahsis edilen fonlar, hasta sayısına bağlı değil, ekonomilerin durumu, AB dayanışması ihtiyacına bağlıdır” diye izah etti. AP milletvekili,”Ülkemiz ve Hırvatistan, en çok mali kaynak alacak iki AB ülkesi olacak. Bizler, gayrisafi yurt içi hasıla (GSYİH) değerinden en büyük oranda mali kaynak alacağız” diye ekledi.

Radev,”Ülkemizin GSYİH değerinin yüzde 19’u miktarında mali kaynak söz konusudur. AK tarafından onaylanan taslak öneri bunu öngörmektedir. Öncelikler uyum politikası, dijitalleşme, Yeşil Anlaşma” diye kaydetti. AP milletvekilinin ifadesine göre, finansörlerimiz bu parayı nerede harcamanın en karlı olacağına karar vermek zorunda kalacaklar. Radev,”Ulusal düzeyde paranın nereye dağıtılacağı konusunda çok net kararlar vermeliyiz” dedi.

Aynı programa konuk olan Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH/Avrupa’yı Yenile) AB Parlamentosu Milletvekili İlhan Küçük, “Koronavirüs pandemisinden kaynaklanan ekonomik krizi ortadan kaldırmak için bu AB yardımına ilişkin müzakereler bu yılın sonuna kadar devam edecek ve Ocak 2021’den itibaren işletmeler, belediyeler ve devletler ekonomik iyileşme için sağlanan paraları alacaklar” diye izah etti. AP milletvekili, “Fonlar işletmelere ve AB vatandaşlarına mümkün olduğunca çabuk ulaşmalı” diye ekledi.

Avrupa Komisyonu dün “Yeni Nesil AB” adı verilen toplam 750 milyar avroluk koronavirüs pandemisinden kaynaklanan ekonomik krizden kurtarma planının ayrıntılarını paylaştı. AK, önerinin gerekçe kısmında planın tüm üye devletler için sürdürülebilir, eşit, kapsayıcı ve adil bir ekonomik iyileşme sağlayacağına dikkat çekiyor. Yeni mali enstrüman, benzeri görülmemiş miktarda-1.85 trilyon avroya ulaşacak olan AB’nin 2021-2027 dönemine ilişkin bir sonraki uzun vadeli bütçesi dahilinde oluşturulacak.

 

 

Kircaalihaber.com

Önceki Haber

Sağlık Bakanı Filipçe sınırların yakında açılacağını açıkladı

Sonraki Haber

Bulgaristan’da koronavirüs vaka sayısı 2 bin 477’ye yükseldi

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

fourteen − 13 =