Bulgaristan Kızılhaç, Suriye ve Türkiye’ye yaklaşık 310 bin avroluk insani yardım sağladı

Bulgaristan Kızılhaç Örgütü’nden (BÇK) yapılan açıklamaya göre, BÇK Suriye’de 6 Şubat 2023’te meydana gelen yıkıcı depremden zarar gören afetzedeler için 24 tonun üzerinde insani yardım gönderdi. Dört kamyonla gönderilen yardım, Yangın Güvenliği ve Sivil Koruma Genel Müdürlüğü ve Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Acil Durum Müdahale Koordinasyon Merkezi ortaklığında düzenleniyor.

Yardım, depremzedelere yardım etmek için düzenlenen ulusal yardım kampanya kapsamında Bulgaristan vatandaşları ve şirketlerinden gelen parasal olmayan bağışlardan oluşur.

16 Mart 2023’te kargo uçağıyla Lübnan’ın başkenti Beyrut’a hareket etmesi beklenen BÇK’nın ulusal yardım kampanyasında toplanan yaklaşık 33 tonluk ilave ihtiyaç malzemelerinin yüklenmesine başlandı. Orada taşıma araçları, Lübnan Kızılhaçı temsilcileri tarafından boşaltılacak ve insani yardım konvoyu ile Suriye’ye taşınacak.

Suriye topraklarında BÇK’nın gönderdiği insani yardım, depremden etkilenen tüm bölgelere erişimi olan ve Bulgaristan vatandaşları ve şirketleri tarafından ihtiyaç sahiplerine bağışlanan malzemeleri ulaştıracak olan Suriye Arap Kızılayı tarafından devralınacak.

Şimdiye kadar BÇK, Türkiye ve Suriye’ye afet rezervinden yaklaşık 310 000 avro değerinde malzeme bağışının yanı sıra depremzedeleri desteklemek için düzenlenen ulusal yardım kampanyasında toplanan Türkiye için 224 koli malzeme bağışında bulundu.

Kırcaalihaber

Read Previous

Sarrazin: Dodik’in tehdidini ciddiye alıyoruz

Read Next

Sırbistan’da, Türkiye’nin Belgrad Büyükelçiliği ve Niş Üniversitesi işbirliğinde Türkçe kursu açıldı