Bulgaristan Kamu Denetçisi, Balkan Ombudsmanlık Ağı Başkanı Seçildi

Bulgaristan Kamu Denetçisi (Ombudsman) Maya Manolova, Sofya’da bugün aralarında Sırbistan, Karadağ, Hırvatistan, Bosna-Hersek ve Romanya’nın da bulunduğu 13 ülkenin katılımıyla kurulan Balkan Ombudsmanlık Ağının Başkanı seçildi.

Bulgaristan Kamu Denetçisi (Ombudsman) Maya Manolova, Sofya’da bugün aralarında Sırbistan, Karadağ, Hırvatistan, Bosna-Hersek ve Romanya’nın da bulunduğu 13 ülkenin katılımıyla kurulan Balkan Ombudsmanlık Ağının Başkanı seçildi. Manolova’nın girişimiyle forum kapsamında İşbirliği ve Ortaklık Bildirgesi de imzalandı.

Makedonya Kamu Denetçisi Ixhet Memeti ile ortaklaşa düzenlenen bu tür ilk toplantının konusu, ”Vatandaşların Haklarının Korunması: Balkan İşbirliği Önündeki Zorluklar” idi. Etkinlik, Avrupa Birliği (AB) Konseyi Bulgaristan Dönem Başkanlığı bağlamında düzenlendi.

Manolova, Balkan ülkelerinin her birinde Kamu Denetçisinin vatandaşlara en yakın duran resmi görevli olduğunu, ancak çoğu zaman ilgili makamların baskısına maruz kaldığı için Balkan Ombudsmanlık Ağının oluşturulması yoluyla insan hakları savunucularının birbirlerini karşılıklı olarak destekleyebileceklerini kaydetti.

Kamu Denetçisi, bu bölgesel forumun İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin kabul edilmesinin 70. yıldönümü ve 10 Aralık Uluslararası İnsan Hakları ve Temel Özgürlüklerin Korunması Günü kutlamaları olmak üzere iki önemli yıldönümünün arifesinde gerçekleştirildiğine dikkat çekti.

Toplantının ikinci yarısında Avrupa Birliği Temel Haklar Şartı’nda belirtilen vatandaşların ekonomik ve sosyal hakları tartışıldı. AB Temel Haklar Ajansı (FRA) temsilcisi, vatandaşların sosyal ve ekonomik hakları ile ilgili konularda bir konuşma yaptı. Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Ofisi temsilcisi de insan haklarının korunması ve geliştirilmesine ilişkin ulusal kurumların işleyişine dair Birleşmiş Milletler Paris İlkeleri’nin önemini açıklığa kavuşturdu.

Foruma ayrıca ülkedeki 13 bölgesel kamu denetçisi de katıldı. Toplantıda Adalet Bakanı Tsetska Tsaçeva, Tüketici Koruma Komisyonu Başkanı Dimitır Margaritov, akademik çevrelerin, tüketici ve sivil toplum kuruluşlarının, Bulgaristan Bilimler Akademisi (BAN) Devlet ve Hukuk Enstitüsü, Sivil Toplum Kuruluşları İçin Hukuk Merkezi, Açık Toplum Enstitüsü, Demokrasi Araştırma Merkezi, İnsan Hakları İçin Bulgaristan Avukatları, Animus Birliği ve başka kurum ve kuruluşların temsilcileri de hazır bulundular.

 

 

Kırcaalihaber

Read Previous

Havayolu Şirketleri Yolcu Bilgilerini Yunan Polisiyle Paylaşacak

Read Next

İsrail, Kosova’yı tanımayacak

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *