Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev, İtalyan mevkidaşı Sergio Matarella ile Roma’da yaptığı görüşmeden sonra yaptığı basın açıklamasında Bulgaristan’ın Kuzey Makedonya’ya büyük miktarda koronavirüs aşısı bağışlayacağını söyledi.

Devlet Başkanı, turizme yönelik devlet yardımlarının, Kuzey Makedonya’dan öğrenci ve üniversitelilerin Bulgaristan’ın dağ ve deniz tatil yerlerinde ücretsiz kamp yapmaları için kullanma fikrinin tartışıldığını söyledi.

Radev, “Kuzey Makedonya’dan öğrenci ve üniversitelilerin, tatillerinin bir kısmını burada geçirmeleri ve otellerin devlet desteğiyle onların konaklamasını tam olarak sağlamasını ve bazı eğitim, insani yardım programlarının uygulanmasını öneriyorum. Bunu başarabilirsek, aslında iki ülke halkının birbirine karşı on yıllarca süren propagandası ve muhalefetini aşmanın en önemli adımı olacak” dedi.

Cumhurbaşkanı Rumen Radev, “İtalya, Avrupa Birliği’nin (AB) Batı Balkanlar’da genişlemesi konusundaki Bulgaristan’ın tutumunu destekliyor” dedi. Radev, AB’nin genişlemesinde ilerlemenin aday ülkelerin kendileri sağlam bir görüşe sahip olduğunda kaydedileceğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı, “Bulgaristan’ın tutumunu çok açık bir şekilde açıkladım – ülkelerin kendileri açıkça, kategorik olarak, geri dönülmez bir şekilde ilerleme iradesine sahip olduğunu gösterdiklerinde genişleme konusunda ilerleme kaydedeceğiz. Bu görülebiliyor, bu halihazırda birçok Avrupalı lider tarafından takdir ediliyor. Devlet Başkanı Matarella, pozisyonumuzu tamamen destekliyor. Hepimiz bu ülkeleri bir an önce AB üyeliği yolunda görmek istiyoruz, ancak net üyelik kriterleri var, bu nedenle her ülke onları sürdürülebilir ve geri döndürülemez bir şekilde yerine getirdiğini göstermeli” diye belirtti.

Kaynak: Kircaalihaber

Önceki Haber

“Sağlık Sektöründe Pandemi Sürecinde Oluşan Sıkıntılar”

Sonraki Haber

TİKA’dan Saraybosna Kantonu Yaşlılara Hizmet Merkezine donanım desteği