Bulgaristan, işgücü sıkıntısı çekiyor

Bulgaria ON AIR’in bildirdiğine göre, pandemi sonrası dönem ve Ukrayna’daki savaşın yol açtığı ekonomik kriz koşulları, Bulgaristan’daki işgücü piyasasını değiştirdi. Savaşın yakın mesafede yaşanması ve ülkemizin kilit konumu onun eğilimlerini yansıtmaktadır. Örneğin, şu anda işsizlik oranı rekor düzeyde düşük olup, yılın ilk çeyreğinde %4,6’nın altındadır.

Öte yandan Bulgaristan’ın nüfusu her yıl beş haneli bir sayıyla erimekte ve demografik çöküş, Avrupa ülkeleri arasında en yüksek boyutlarda olanlardandır. Bu orantı, sanayi, otelcilik, restorancılık, kamu yönetimi, eğitim ve bilim, sağlık, inşaat, ulaştırma, ticaret ve tarım gibi sektörlerde kalıcı olarak boş pozisyon bulunmaması eğilimini güçlendiriyor. İnsan sermayesi yönetimi alanında lider şirketlerden biri olan Manrower Group bu sonuçlara vardı.

Money.bg’nin belirttiğine göre, verilerde ülkemizin bilgi teknolojileri ve müşteri hizmetleri, üretim ve HoReCa alanlarında faaliyet gösteren işletmeler için nihai yatırım hedefi olduğu da açıkça görülmektedir.

İstihdam Ajansı’nın Haziran 2022 tarihli raporuna göre, önümüzdeki 3 ile 5 yıl içinde 173 784 yüksek eğitimli uzman aranacak. En çok aranan meslekler şunlar olacak: Öğretmen, ekonomist, elektrik mühendisi, elektronik ve otomasyon uzmanları. 

Önümüzdeki 3 ile 5 yıl içinde Bulgaristan’da işletmelerin ayrıca 208 964’ten fazla lise mezunu uzmana ihtiyacı olacak.Kırcaalihaber

Read Previous

Türkiye A Milli Kadın Hentbol Takımı’nın Sırbistan karşısındaki hedefi galibiyet

Read Next

Selçuklu Belediyesi’nden Bosnalı yetim öğrencilere araç desteği