Bulgaristan ise Yunanistan arasındaki doğal gaz ara bağlantı boru hattını kullanma izni alındı

Bulgaristan Bölgesel Kalkınma ve Bayındırlık Bakanı Mimar İvan Şişkov, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “Bulgaristan-Yunanistan doğal gaz ara bağlantı boru hattının (IGB) kullanımı için gereken izin belgesini aldık. Boru hattı, 1 Ekim’de işletmeye alınacak” dedi.  

Bakanın ifadesine göre, artık normlar ihlal ediliyor diye endişe duymadan rahatlayabiliriz.

Şişkov, “Bir diğer değinmek istediğim konu ise Bulgaristan’daki belediyelere sağlanan paralar. Ödeme için açık, kesin ve şeffaf kriterler belirledik – her belediyeye bir altyapı projesi için para vereceğiz. Tek sapma, iki proje önerdiğimiz Karlovo (Karlıova) Belediyesi içindir” dedi.

Bakan, belediyelere 406 374 769 milyon leva kaynak tahsis edildiğini belirtti.

Şişkov, “Bu altyapı projeleri için gereken paranın yüzde 50’sini finanse ediyoruz. Belediyelerle yapılan sözleşmelerin imzalanmasıyla birlikte onlara finansman tutarının yüzde 25’i, yüzde 25’i ise yıl sonunda verilecek. Belediyeler listesi, Ulusal Belediyeler Birliği ile birlikte geliştirdiğimiz çok net kriterler altında önceliklerine göre hazırlandı. Açık, kesin ve şeffaf kriterler belirledik ve her ilçede belediyenin tercihine göre su temini, sokak veya yol yapımına ilişkin olsun olmasın bir projeyi finanse etmek mümkün olacak. Diğer önemli koşul ise belediyelerin proje dokümantasyonu ve yapı ruhsatına sahip olmasıydı” diye açıklık getirdi.

Bulgaristan-Yunanistan doğal gaz ara bağlantı boru hattı için yapı kullanma izin belgesi alındı. Boru hattının resmi açılış töreni 1 Ekim Cumartesi günü Sofya Milli Kültür Sarayı’nda düzenlenecek.

Törende Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Kuzey Makedonya ve Sırbistan cumhurbaşkanlarının yanı sıra Yunanistan Başbakanı da hazır bulunacak. Törenin ev sahibi Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev olacak.

Kaynak: Kırcaalihaber

Read Previous

Osmani: Kosova doğru yolda yürüyor

Read Next

Thodex kurucusu Faruk Fatih Özer için Arnavutluk’a iade talebi