Bulgaristan IMD Dünya Rekabetçilik Yıllığı’nda geriledi

İsviçre merkezli Uluslararası Yönetim Geliştirme Enstitüsü (IMD) tarafından yayınlanan Dünya Rekabetçilik Yıllığı’nda yer alan 67 devlet arasında Bulgaristan 58. sıraya geriledi.

IMD’nin resmi ortağı olan Demokrasi Araştırmaları Merkezi tarafından yapılan açıklamada Bulgaristan’ın 2021 yılından bu yana ilerleme kaydetmediği, 2020 yılına göre 10 sıra, 2009 yılına göre ise 20 sıra gerilemiş olduğu belirtildi.

Ülkemiz, önceki yıla nazaran altyapının durumu ve iş ortamı göstergeleri itibari ile sırası ile 54. sıradan 59. sıraya ve 62. sıradan 65. sıraya olmak üzere en büyük gerileme kaydetti.

Ard arda üçüncü yıldır ekonomik verimlilik göstergesi itibari ile yükselen Bulgaristan, kişi başına düşen GSYİH artışı gibi iyileşen makroekonomik göstergeler sayesinde 3 sıra öne geçerek 45. sıraya yerleşti.

IMD tarafından 2025 yılına ilişkin tavsiyeleri arasında hükümetin su ile kanalizasyon, şehircilik ile enerji şebekeleri gibi altyapı projelerine yatırımlar yapması ve etkin yatırım tarama mekanizmasının uygulanması yer almaktadır.

Mali disiplinin pekiştirilmesi ve Avro Bölgesi’ne katılm tavsiyelerinin yer aldığı belgede gitgide derinleşen nüfus krizi ve iş gücünün azalması, problem olarak öne sürüldü.


Kaynak: bnr

Read Previous

İsrail Kurban Bayramı’nın son gününde de Gazze’ye yoğun saldırılar düzenledi

Read Next

Kosova’ya uygulanan tedbirlerin kaldırılması raporu sunuldu