Bulgaristan ile Türkiye’nin dışişleri bakanlıkları arasında video konferans yöntemiyle gerçekleştirilen siyasi istişare toplantısında iki ülke arasındaki ikili ilişkiler tartışıldı. Bulgar heyetine Dışişleri Bakan Yardımcısı Petko Doykov başkanlık etti.

İstişare toplantısında ticaret ve ekonomik işbirliği, turizm, Covid-19 ile bağlantılı işbirliği vurgulanarak tüm ikili ilişkilerin yelpazesi tartışıldı.

Bulgar tarafı, Bulgaristan’ın Karadeniz Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreterliği adaylığı için destek istedi. Bulgaristan’ın Varna’daki Deniz Koordinasyon Merkezi’nden NATO’nun Uyarlanmış Ön Varlık Girişimini desteklemek üzere NATO Bölgesel Deniz Koordinasyon Merkezi görevini devralmasına yönelik önerisinin Türkiye tarafından desteklenmesinin beklendiği de dile getirildi.

Koronavirüsle mücadele kapsamında uygulanan tedbirlerle bağlantılı olarak Bulgaristan tarafı, ülkeye gelen Türk vatandaşları için PCR test ibrazı zorunluluğu veya karantina talep etmediğinden dolayı Bulgaristan vatandaşlarının Türkiye’ye girişlerinde karşılıklı muamele esasının uygulanması konusunu da gündeme getirdi.

Kircaalihaber

Önceki Haber

Son 24 saatte 400 yeni vaka, 11 ölü

Sonraki Haber

Fransa’dan Kosova’ya tıbbi ekipman bağışı