Bulgaristan’ın Ulaştırma, Bilgi Teknolojileri ve haberleşme Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Bulgaristan hükümeti ile Suudi Arabistan Krallığı hükümeti arasında hava hizmetlerine ilişkin anlaşma ve mutabakat muhtırası imzalandı. Belgeler, Ulaştırma, Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Bakanı Rosen Jelyazkov ve Suudi Arabistanlı mevkidaşı Saleh al-Jasser tarafından imzalandı.

Bulgaristan Cumhuriyeti ile Suudi Arabistan Krallığı arasında mevcut bir hava taşımacılığı anlaşması bulunmamaktadır. Bu, yolcu, kargo ve postanın hava yoluyla doğrudan taşınmasını sınırlamaktadır. Mutabakat, ikili ticari ve ekonomik işbirliğinin geliştirilmesi, turizmin canlandırılması ve Bulgaristan’ın Ortadoğu bölgesi ile bağlantısının iyileştirilmesi için koşullar yaratmaktadır.

Suudi Arabistan ziyareti kapsamında Bakan Rosen Jelyazkov, bakan rütbesine sahip Suudi Arabistan Uzay Komisyonu Yönetim Kurulu Başkanı Prens Sultan bin Salman bin Abdulaziz Al Saud ile çalışma toplantıları gerçekleştirdi. Jelyazkov ayrıca Flynas Hava Yolları Şirketi İcra Müdürü Bander Almohana ile de görüştü.

Jelyazkov’un ziyaret programı, iki ülke arasındaki yatırım fırsatlarını ve ortak projeleri görüşmek üzere Kamu Yatırım Fonu ile görüşmelerle devam ediyor.

Kasım 2017’de Başbakan olarak üçüncü döneminin başında Boyko Borisov Riyad’ı ziyaret etti. Dönüş yolunda İran, resmi heyeti taşıyan hükümet uçağına hava sahasını kapattı. O zaman Suudi Arabistan, deniz ve hava taşımacılığımıza yatırım yapmakla ilgileniyordu.

Kircaalihaber

Önceki Haber

Ülke genelindeki Bulaşıcı Hastalıklar Kliniklerinde 750 hasta tedavi ediliyor

Sonraki Haber

Kurti’den Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür mektubu