Bulgaristan Turizm Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Başbakan Yardımcısı ve Turizm Bakanı Mariana Nikolova, Birleşik Krallık Sofya Büyükelçisi Rob Dixon ile yaptığı görüşmede, “Bulgaristan ile Birleşik Krallık arasında turistik seyahatlere getirilen kısıtlamaların kaldırılması için gerekli çabanın gösterilmesi son derece önemli” diye kaydetti.

Nikolova, “Her iki taraf da gerçek sonuç alınan koronavirüsün (Covid-19) yayılmasını önlemek için büyük çaba sarf etti ve seyahat kısıtlamalarının kaldırılmasının tamamen mümkün ve karşılıklı olarak faydalı olacağına inanıyorum” dedi. Bakan, bugünkü tarih itibariyle hem Bulgaristan hem de Birleşik Krallık’ın negatif PCR test sonucu ibraz etme şartı ve Birleşik Krallık’ın 10 günlük zorunlu karantina uyguladığını açıkladı.

İngiltere’nin ülkemiz için öncelikli bir turizm pazarı ve Bulgaristan’ın bir ortağı olduğunu ifade eden Başbakan Yardımcısı, koronavirüs salgını bağlamında hükümetin yaz turizm sezonunun sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesini sağlamak için çaba gösterdiğini sözlerine ekledi. Nikolova, “Tüm misafirlerin güvenliğini ve sağlığını sağlamak için gerekli tüm önlemleri alıyoruz” diye vurguladı.

Bakanın ifadesine göre, yerel sağlık yetkilileri ve Turizm Bakanlığı, ziyaretçiler için Covid-19 enfeksiyonu riski olmadan tatil ve seyahat için Bulgaristan’daki tatil beldelerinde ve turistik yerlerinde gerekli önlemleri uyguladı. Nikolova, “Kış turizm merkezlerimizdeki tüm otel, restoran ve diğer mekanlarda Sağlık Bakanlığı’nın tüm anti-salgın önlemlerine ve Dünya Sağlık Örgütü’nün Covid-19’un yayılmasına karşı verdiği tavsiyelere kesinlikle uyulmakta ve ihlallere ilişkin her türlü ihbar derhal kontrol edilir” diye bildirdi.

Başbakan Yardımcısı, Bulgaristan’da halihazırda toplu aşılama yapıldığını vurguladı ve Turizm Bakanlığı, hem turistlerin hem de işçilerin güvenliğini artırmak için turizm sektöründe çalışan işçilerin öncelikli aşılanmasını teşvik ettiğine dikkat çekti.

Büyükelçi Dixon, aşılama sürecinin ilerlemesiyle bir anda turizm sektöründe uygulanan kısıtlamaların kaldırılmasının mümkün olacağı yorumunu yaptı. Büyükelçi, mevcut kısıtlamaları izah etti ve hükümetin hem yurt içi hem de yurt dışına yönelik yasakları kaldırmak için çok net bir zaman çizelgesi belirlediğini ekledi.

Dixon, “Şimdilik plana göre, kısıtlamalar en erken Mayıs ayında kaldırılabilir” dedi ve ayrıca Birleşik Krallık’ın seyahat kısıtlamalarının kaldırılması konusunda diğer ülkelerle bireysel olarak müzakerelere başlamadığını söyledi. Büyükelçi, “Sizinle hedeflerimiz aynı, yani turist akışını yeniden sağlamak. İngiliz turistlerin Bulgaristan’da güzel güneşin tadını çıkaracağı anı dört gözle bekliyoruz” dedi.

Kırcaalihaber

Önceki Haber

Son 24 saatte maske kullanmayan 686 kişiye ceza kesildi

Sonraki Haber

Kosova’da 18 Mart Çanakkale Zaferi – Satranç turnuvası düzenlenecek