Bulgaristan ile Birleşik Krallık arasındaki ortaklık stratejik hale geliyor

Bulgaristan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Maria Gabriel ile Dışişleri, İngiliz Milletler Topluluğu ve Kalkınmadan Sorumlu Devlet Bakanı James Cleverley, bugün Bulgaristan Cumhuriyeti ile Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı arasında Stratejik Ortaklığa İlişkin Ortak Bildirgeyi imzaladılar. Resmi tören Londra’da gerçekleşti.

Gabriel,  imza töreninde yaptığı konuşmada, “Bugün Bulgaristan ile Birleşik Krallık arasındaki ikili ilişkiler açısından çok önemli bir gündür. Bildirgenin imzalanması, Bulgaristan ile Birleşik Krallık arasındaki ortaklığı yeni bir stratejik seviyeye yükseltiyor ve her iki ülkenin vatandaşlarına fayda sağlıyor. Bu, İngiliz ortaklarımızla son birkaç aydır yaptığımız aktif çalışmanın bir sonucudur” diye kaydetti.

Ortak bildirge, her iki ülkenin dış politika, güvenlik ve savunma politikası, adalet ve içişleri, ikili ekonomik ve ticari iş birliği, teknoloji, bilim, sağlık, eğitim, kültür ve çevre olmak üzere her iki ülkenin bir dizi kilit alanda daha da güçlü iş birliğine yönelik güçlü isteğini temsil ediyor.

Başbakan Yardımcısı, araştırma, yenilik ve eğitimin önemini özellikle vurguladı. Bunlar, belgede stratejik ortaklığın kilit alanları olarak gösterildi. Örneğin Ufuk Avrupa (Horizon Europe) Programı çerçevesinde ortak çalışmanın etkinleştirilmesi istenebilir.

Bulgaristan ve Birleşik Krallık, akademik hareketliliği artırmak için de çalışacak. Hedeflerden biri, tamamlanan okul ve yüksek öğrenim düzeylerini belgeleyen ulusal belgelerin karşılıklı tanınmasıdır.

Gabriel, ayrıca belgede belirtilen önceliklerin etkin bir şekilde uygulanması için her türlü çabanın gösterileceğini vurguladı. Bu bağlamda, iki ülke dışişleri bakanlıkları arasında her yıl yürütülecek diyalog önemli bir rol oynayacaktır.

Kaynak: Kırcaalihaber

Read Previous

Cumhuriyet’in 100. yılı Hırvatistan’da coşkuyla kutlandı

Read Next

Kosova’da iktidar milletvekilleri meclis oturumunu boykot etti